Koniec lutego 2021 r. wydaje się przynosić nieco większą zmienność na wielu klasach aktywów, w tym na rynku walut, surowców czy kryptowalut. Przyjrzymy się najciekawszym z nich pod kątem ostatnich zmian cen.
Na pierwszy plan wysuwa się funt brytyjski, którego notowania względem dolara amerykańskiego wzrosły w pewnym momencie aż do poziomu 1,42, czyli najwyższego od kwietnia 2018 r. Wszystko to w nadziei, że gospodarka brytyjska zostanie w pełni ponownie otwarta tego lata. Premier Boris Johnson ujawnił plany złagodzenia ograniczeń, mówiąc, że jego mapa drogowa poprowadzi rząd ostrożnie, ale nieodwracalnie do zniesienia restrykcji. Funt szterling był ostatnio wspierany przez nadzieję na szybsze ożywienie gospodarcze wspomagane przez szybkie tempo szczepień w Wielkiej Brytanii i umowę handlową z UE po brexicie. Z perspektywy funta i gospodarki Wielkiej Brytanii ciężko oczekiwać, aby przydarzyło się coś gorszego niż brexit z covidem w jednym roku, co zdaje się prowadzić do o wiele lepszych perspektyw. Wielka Brytania zaczęła walkę z koronawirusem w nie najlepszy sposób, ale zakończyć może ją zwycięsko jako jeden z pierwszych krajów na świecie. Przy ogromnie wyprzedanym przez instytucje funcie brytyjskim może to prowadzić do większego popytu na tę walutę.
Złoto z kolei wydaje się dziś nieco zapomnianym rynkiem. Cena żółtego metalu spadła w pewnym momencie do ok. 1760 USD za uncję, zrównując się z najniższym poziomem od listopada 2020 r. Na spadek cen wydaje się wpływać przede wszystkim przecena na rynku amerykańskich obligacji skarbowych oraz wzrost ich rentowności, co może powodować zmniejszenie atrakcyjności złota. Wzrost oczekiwań inflacyjnych w USA wyhamował, co może także zmniejszać presję na zakup złota jako zabezpieczenia przed inflacją. W rezultacie złoto potrzebuje nowych impulsów ze strony innych rynków, ponieważ samo w sobie nie wydaje się generować istotnego popytu.
Wczoraj cenie złota udało się obronić wsparcie być może dzięki wypowiedziom Jerome’a Powella, szefa Rezerwy Federalnej. Powell ocenił, że gospodarka jest daleka od celów banku centralnego w zakresie zatrudnienia i inflacji. Prawdopodobnie minie trochę czasu, zanim szef Fed rozważy zmianę obecnego stanowiska polityki monetarnej. Urzędnicy Fed zgodzili się również, że nie postrzegają inflacji jako ryzyka i uważają znaczną część ostatniego wzrostu cen akcji za oznakę zaufania rynków w globalne ożywienie gospodarcze. W najbliższych dniach spodziewane jest zatwierdzenie przygotowanego przez prezydenta Joe Bidena pakietu COVID-19 o wartości 1,9 biliona dolarów.
Tymczasem na rynku kryptowalut cena bitcoina wróciła powyżej poziomu 50 tys. USD, a kurs ETH/USD znalazł się na poziomie prawie 1700 USD, zawracając po korekcie z początku tygodnia. Z dostępnych danych wynika, że z największego funduszu kryptowalut prowadzonego przez Grayscale nie obserwuje się odpływów kapitału netto, a z kolei do uruchomionego w ubiegłym tygodniu pierwszego funduszu ETF firmy Purpose Investments wręcz odnotowano dalsze napływy. Napływ kryptowalut na giełdy również wyhamował, co może pokazywać, że ostatnie zdarzenie miało charakter jednorazowy i dużych graczy nie wystraszyło.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.