Złoto i ropa w centrum uwagi inwestorów

02.03.2021 12:02|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Surowce ponownie mogą przyciągać uwagę inwestorów, ponieważ z jednej strony zdaje się trwać silny trend wzrostowy cen ropy, a z drugiej strony gaśnie blask złota. Bieżący tydzień może być dla jednego z tych rynków kluczowy.

Ceny ropy naftowej zdają się przedłużać spadki na trzecią sesję z rzędu. Powodem mogą być obawy, że OPEC+ zwiększy wydobycie ropy. Grupa spotka się w czwartek, 4 marca i może przedyskutować przywrócenie na rynek 1,5 mln baryłek ropy dziennie – podała agencja Reuters. Inwestorzy wydawali się pesymistycznie nastawieni także z tego powodu, że dobrowolne ograniczenie wydobycia o 1 mln baryłek dziennie przez Arabię Saudyjską kończy się w tym miesiącu. Nastroje pogorszyły też słabe dane o produkcji w Chinach, gdzie aktywność fabryk rosła w najwolniejszym tempie od dziewięciu miesięcy, co może przełożyć się na niższy popyt na ropę z tego kraju. Nie bez znaczenia jest też fakt, że WHO ostrzegła w poniedziałek o rosnącej liczbie zakażeń wirusem na świecie, co w ub. tygodniu zdarzyło się po raz pierwszy od prawie dwóch miesięcy. Inwestorzy oczekują teraz na cotygodniowe raporty o zapasach od API w dalszej części dnia i od EIA w środę.

Złoto najtańsze od czerwca

Cena złota spadły we wtorek do prawie 1700 USD za uncję, czyli do najniższego poziomu od połowy czerwca. Potencjalnie wyższe rentowności wywierają presję na złoto, a silniejszy dolar również przyczyniać się może do spadku cen kruszcu.

Wzrost rentowności obligacji amortyzuje też wzrost oczekiwań inflacyjnych w Stanach Zjednoczonych. Oczekiwania inflacyjne na najbliższe pięć lat wzrosły do najwyższego poziomu od 2011 r. – wynika z danych Bloomberga. Inwestorzy zdają się wypłacać środki z największego funduszy ETF na złoto. Udziały w SPDR Gold Trust spadły w poniedziałek do najniższego poziomu od maja 2020 r.

Deklaracje pomocy ze strony EBC

Na rynku walutowym możemy obserwować korektę w notowaniach dolara amerykańskiego, który zdaje się zawracać z wysokich poziomów wyprzedania tego rynku. W rezultacie euro osłabiło się w kierunku 1,20 USD, notując najsłabszy poziom od listopada, gdy słabe dane gospodarcze pokazały, że niemiecka sprzedaż detaliczna spadła w styczniu drugi miesiąc z rzędu, i to w tempie szybszym niż oczekiwano. Ponadto w lutym bezrobocie w Niemczech i Hiszpanii wzrosło w obliczu trwających restrykcji. W poniedziałek prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde powiedziała, że bank centralny pomoże w zapewnieniu firmom i rodzinom dostępu do finansowania, którego potrzebują, by przetrwać. Szefowa EBC zapewniła, że warunki finansowania nie zostaną przedwcześnie zaostrzone. Bank sygnalizuje także chęć przeciwdziałania wzrostowi rentowności obligacji i nie wyklucza nawet cięcia stóp procentowych. To z kolei mogą być argumenty deprecjonujące notowania wspólnej waluty.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

1 Mar 2021 11:45

Początek tygodnia ze wzrostami na giełdach i silniejszym dolarem

26 Feb 2021 17:10

Korekcyjny tydzień na rynku kryptowalut

26 Feb 2021 11:41

Koniec tygodnia z silnym zwrotem w stronę USD

25 Feb 2021 12:48

Rentowności obligacji i ich możliwy wpływ na rynek walutowy

24 Feb 2021 11:21

Funt, złoto i kryptowaluty – ciekawsze rynki końca lutego

23 Feb 2021 11:45

Bezprecedensowe wydarzenia na rynku kryptowalut

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.