Powell i OPEC kluczowymi wydarzeniami dnia. Co dalej dolarem i ropą?

04.03.2021 09:36|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell prawdopodobnie może zaznaczyć w swoim wystąpieniu zaplanowanym na 4 marca, że istnieje możliwość reakcji politycznej ze strony amerykańskiego banku centralnego, jeśli rosnące długoterminowe rentowności obligacji skarbowych zagrożą ożywieniu gospodarczemu – ocenia bank Standard Chartered w notce cytowanej przez agencją Bloomberg.

Wydaje się mało prawdopodobne, że Powell wspomni o opcjach takich jak przedłużenie okresu skupu papierów wartościowych lub Operacja Twist, ale jest to droga, którą Fed może podążać, gdyby potrzebne było takie działanie. Komentarze Powella w zeszłym tygodniu nie wskazywały na zaniepokojenie rosnącymi rentownościami. Standard Chartered podejrzewa, jednak że ruchy z zeszłego czwartku, które spowodowały, że 10-letnia rentowność skoczyła powyżej 1,6 proc., mogły zaniepokoić Fed i zwrócić uwagę części decydentów.

Wydaje się zatem, że przemówienie Jerome’a Powella może wspierać uspokojenie na rynku obligacji i że rynek prawdopodobnie dojdzie do wniosku, że 1,50-1,60 proc. dla 10-letniej rentowności to szczyt strefy komfortu Fed w najbliższym czasie. Jednak samo powtórzenie obecnych wytycznych Fed i jego poglądu, że inflacja w najbliższym czasie będzie przejściowa, może nieść ze sobą ryzyko wzrostu rentowności.

Na rynku walutowym dolar amerykańskich zdaje się kontynuować umocnienie względem franka szwajcarskiego oraz japońskiego jena. Kurs USD/JPY przekroczył poziom 107,00, a z kolei USD/CHF zbliżył się do 0,9200. Te pary walutowe tworzą trend już od kilku tygodni, a jednym z głównych powodów może być właśnie szybki wzrost oprocentowania amerykańskich obligacji. Zatem jakiekolwiek wzmianki i ewentualność ograniczenia wzrostu rynkowego oprocentowania w USA może być powodem do korekty na tych rynkach i ogólnie słabszego dolara amerykańskiego.

Oprócz wystąpienia przewodniczącego Fed dziś istotnym wydarzeniem mogą być decyzje podjęte podczas spotkania OPEC. Wczoraj uczestników rynku zaskoczył wzrost zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych. W ubiegłym tygodniu wyniósł on ponad 21,5 mln baryłek i był najwyższy w historii. To może zwiększać obawy o nadpodaż surowca na rynkach, co kolei może wymusić na OPEC+ dalszą politykę cięcia produkcji i przesunięcie terminu zniesienia ograniczeń z marca na kwiecień. Przed danymi z USA inwestorzy zdawali się powszechnie oczekiwać, że główni producenci ropy ogłoszą w czwartek, że zaczną łagodzić cięcia wydobycia w kwietniu. Obecnie te oczekiwania mogą być rewidowane z nastawieniem, że OPEC+ dopiero późną wiosną może zacząć zwiększać wydobycie ropy. Baryłka WTI kosztuje dziś o poranku 61,7 USD, zaś Brent 64,5 USD.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

3 mar 2021 12:12

Sprzeczne informacje z Europejskiego Banku Centralnego. Kryptowaluty powracają

2 mar 2021 12:02

Złoto i ropa w centrum uwagi inwestorów

1 mar 2021 11:45

Początek tygodnia ze wzrostami na giełdach i silniejszym dolarem

26 lut 2021 17:10

Korekcyjny tydzień na rynku kryptowalut

26 lut 2021 11:41

Koniec tygodnia z silnym zwrotem w stronę USD

25 lut 2021 12:48

Rentowności obligacji i ich możliwy wpływ na rynek walutowy

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.