Ropa otwiera się z luką hossy. Kontrakty w USA na minusie

08.03.2021 11:17|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Kontrakty terminowe w USA zdają się zniżkować na początku tygodnia, a kontrakty terminowe na Nasdaq spadły o ok. 2 proc., w związku z utrzymującymi się obawami o wzrost rentowności obligacji skarbowych.

Dow Jones spadł o ok. 80 pkt, a S&P 500 o ok. 30 pkt. Oprocentowanie 10-letnich obligacja skarbowych Stanów Zjednoczonych pozostała blisko jednorocznych maksimów na poziomie 1,6 proc., gdy Senat przyjął w sobotę ustawę stymulacyjną prezydenta Bidena o wartości 1,9 bln dolarów, a Izba Reprezentantów, gdzie Demokraci mają większość, ma ją przyjąć w tym tygodniu. Inwestorzy obawiają się, że rosnące wydatki publiczne mogą doprowadzić do skokowego wzrostu poziomu zadłużenia i presji na wzrost cen, czyli inflacji. Rosnące stopy procentowe z kolei szkodzą spółkom, których działalność opiera się głównie na łatwym pożyczaniu pieniędzy i prowadzą do mniej korzystnych modeli wyceny dla niektórych akcji spółek technologicznych. Akcje rozwijających się technologii mogą być najbardziej wrażliwe na wzrost stóp procentowych, ponieważ obniża on wartość przyszłych przepływów pieniężnych.

Na presję inflacyjną może także oddziaływać dalszy wzrost cen ropy naftowej. Cena baryłki ropy typu WTI wzrosła do niemal 68 USD, a Brent przekroczyła poziom 70 USD, co miało miejsce po raz pierwszy od stycznia 2020 r. Skokowy wzrost ceny po weekendzie mógł mieć miejsce po doniesieniach o atakach na obiekty naftowe we wschodniej Arabii Saudyjskiej, w tym na obiekt Saudi Aramco w Ras Tanura, kluczowy dla eksportu ropy. Wcześniej z kolei ceny ropy zdawały się rosnąć przez czwartą sesję z rzędu, gdy główni producenci ropy zdecydowali się utrzymać produkcję na niezmienionym poziomie w kwietniu, a lider OPEC Arabia Saudyjska powiedziała, że utrzyma dobrowolne cięcie produkcji o dodatkowy 1 mln baryłek dziennie przez kolejny miesiąc.

Jednym z większych przegranych ostatnich wydarzeń zdaje się rynek złota. W poniedziałkowy poranek uncja kosztowała ok. 1700, wcześniej spadając do 9-miesięcznego minimum na poziomie 1686,4. Jedną z głównych przyczyn odwrotu od złota wydaje się wzrost rentowności w USA i umocnienie się dolara amerykańskiego, w którym złoto jest wyceniane na światowych rynkach. Im dolar mocniejszy, tym złoto może pozostawać pod większą presją. Rosnące rentowności obligacji także mogą negatywnie oddziaływać na ceny złota. Fed z kolei nie ma zamiaru odpowiadać na wzrost rentowności. Główne wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej w tonie wzrostu oprocentowania jako odpowiedzi na oczekiwany wzrost gospodarczy mogą wydawać się w pełni uzasadnione.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

5 mar 2021 16:51

NFP zaskoczyły rynek, a trendy przyspieszyły

5 mar 2021 12:11

Akcje i obligacje tanieją. Dolar i ropa drożeją

4 mar 2021 9:36

Powell i OPEC kluczowymi wydarzeniami dnia. Co dalej dolarem i ropą?

3 mar 2021 12:12

Sprzeczne informacje z Europejskiego Banku Centralnego. Kryptowaluty powracają

2 mar 2021 12:02

Złoto i ropa w centrum uwagi inwestorów

1 mar 2021 11:45

Początek tygodnia ze wzrostami na giełdach i silniejszym dolarem

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.