Inwestorzy ponownie polubili USD?

22.03.2021 11:29|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W marcu 2020 r. rozpoczął się trend, w ramach którego dolar amerykański szeroko zdawał się tracić na wartości względem głównych walut świata. To właśnie pandemiczny wstrząs na rynkach finansowych mógł doprowadzić do pozbywania się USD i zwrotu we wcześniejszym trendzie umacniającym amerykańską walutę.

Mija rok od tamtych wydarzeń, gdy np. euro kosztowało 1,07 USD, a funt niecałe 1,15 USD. Wydaje się jednak, że to tzw. waluty surowcowe zyskały najwięcej w ciągu roku do USD. Taki trend mogły wywoływać nadzieje na ożywienie gospodarcze oraz odbudowywanie popytu na surowce przemysłowe i ropę naftową. W rok kurs pary AUD/USD wzrósł o ponad 33 proc., NZD/USD o niecałe 26 proc., a z kolei notowania funta brytyjskiego wobec USD podniosły się o prawie 20 proc. Przez ten nietypowy rok wydaje się że inwestorzy tak bardzo odwrócili się od dolara amerykańskiego, że pozycjonowanie na kontrakcie terminowym spadło do najniższego poziomu od przynajmniej dekady – wynika z danych komisji CFTC i raportu COT.

Pozycje długie netto na futures na indeks USD jeszcze w lutym wynosiły ponad -13000 kontraktów wśród grupy inwestorów niekomercyjnych, co było jeszcze niższą wartością niż ostatni lokalny rekord równy -12947 kontraktów z końca roku 2012. W przypadku tak skrajnego nastawienia rynku można było się zastanawiać nad tym, czy rynek jest zbyt radykalnie spozycjonowany na osłabienie USD. Wtedy też, na początku 2021 r. wydawało się, że pierwszy kwartał może przynieść większą korektę i umocnienie USD.

Przez pryzmat kursu EUR/USD z okolic 1,23-1,24 notowania mogły się cofnąć do 1,16-1,17, co wciąż może mieć miejsce. Zwłaszcza że według ostatnich danych CFTC inwestorzy niekomercyjni mają więcej otwartych pozycji na wzrost niż na spadek wartości USD. Wg stanu z 16 marca br. liczba pozycji długich netto w USD osiągnęła wartość prawie 6000 kontraktów. Oznaczać to może, że po raz pierwszy od maja 2020 r. inwestorzy już tak bardzo nie zakładają spadku wartości USD, co może potwierdzać tezę o korekcyjnym umocnieniu USD w tym kwartale.

Skąd takie wnioski? Otóż na pozycje długie netto składają się pozycje długie i pozycje krótkie, a ich różnica to pozycje długie netto. Przyglądając się szczegółowo raportowi COT, można wywnioskować, że to pozycje krótkie spadły szybciej z 32646 do 20738 kontraktów niż wzrosły długie z 23759 do 26575 kontraktów. Stąd też wydaje się, że obecne umocnienie USD może bardziej pochodzić z zamykania pozycji krótkich niż nowej fali inwestycji w dolara amerykańskiego. Wydaje się, że następuje dalsze ochłodzenie rynku, a następnie trend osłabiający USD może się jeszcze pojawić po korekcie.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

19 Mar 2021 15:56

Fed załamuje notowania na Wall Street na koniec tygodnia

19 Mar 2021 11:42

Gwałtowna korekta na rynku ropy naftowej

18 Mar 2021 12:05

Krajobraz po decyzji Fed. Poważny test dla złota

17 Mar 2021 11:09

Kluczowa decyzja Fed dla wielu rynków

16 Mar 2021 12:29

Funt pod presją. Wyśmienite nastroje wśród europejskich inwestorów

15 Mar 2021 10:51

Utrzymują się pozytywne nastroje na rynkach

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.