Kolejna fala Covid-19 straszy inwestorów w Europie. Kanał Sueski zablokowany

24.03.2021 10:38|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Ceny akcji w Europie zdają się spadać kolejny dzień w tym tygodniu. Niemiecki DAX traci ponad 0,5 proc. Inwestorzy mogą obawiać się tego, że ożywienie gospodarcze w Europie straci swój impet ze względu na wzrost zachorowań podczas trzeciej fali Covid-19 i wprowadzanie kolejnych restrykcji, którą mają potrwać do drugiej połowy kwietnia. Holandia dołączyła do Francji, Niemiec i innych krajów, które oprócz lockdownu przedłużają także godzinę policyjną. Zdaniem WHO obecny trend zachorowań jest ponownie niepokojący.

Pogorszenie sytuacji w Europie zdaje się odbijać również na kursie euro. Notowania EUR/USD spadły do najniższego poziomu od listopada 2020 r., będąc już blisko 1,1800. W rezultacie cały indeks dolara amerykańskiego wzrósł powyżej 92,5 pkt. Wydaje się, że zmiana apetytu na ryzyko sprzyjała przepływom w kierunku bezpiecznej przystani, a ogólne lepsze wyniki gospodarki amerykańskiej w porównaniu z resztą świata zwiększyły impet zakupów.

W szerszym scenariuszu połączenie bardzo łagodnej polityki monetarnej, bezprecedensowych wydatków rządowych i udanego wprowadzenia szczepionek skłoniło inwestorów do postawienia na szybsze ożywienie gospodarcze w USA i presję inflacyjną. Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell i Sekretarz Skarbu Janet Yellen podczas przesłuchania przed Izbą Reprezentantów powtórzyli, że gospodarka amerykańska wychodzi z kryzysu wywołanego przez koronawirusa. Najbardziej wyraźne umocnienie USD było widoczne przeciwko wrażliwym na ryzyko walutom, takim jak dolar australijski i nowozelandzki, które osiągnęły wielomiesięczne minima w stosunku do dolara amerykańskiego.

Jednym z bardziej zaskakujących wydarzeń środowego handlu okazuje się jednak zablokowanie Kanału Sueskiego przez 400-metrowy kontenerowiec, który stanął niemal w poprzek kanału, całkowicie blokując na nim ruch żeglugowy. W środę przed południem wiedzieliśmy, że kilka podjętych prób odblokowania kanału kończyło się niepowodzeniem. Wydaje się, że pierwszą reakcję na to zdarzenie mogliśmy już zaobserwować na rynku ropy naftowej, która podrożała o ponad 1 proc., do 59 USD za baryłkę WTI. Według danych amerykańskiej Energy Information Administration przez Kanał Sueski przechodzi prawie 10 proc. całkowitego handlu ropą naftową i 8 proc. światowego handlu LNG. Uczestnicy rynku ropy oczekują teraz na cotygodniowe raporty EIA o zapasach, które zostaną opublikowane w dalszej części dnia.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

23 mar 2021 10:48

Dywergencja między USA i Europą powiększa się

22 mar 2021 11:29

Inwestorzy ponownie polubili USD?

19 mar 2021 15:56

Fed załamuje notowania na Wall Street na koniec tygodnia

19 mar 2021 11:42

Gwałtowna korekta na rynku ropy naftowej

18 mar 2021 12:05

Krajobraz po decyzji Fed. Poważny test dla złota

17 mar 2021 11:09

Kluczowa decyzja Fed dla wielu rynków

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.