Złoto odzyskało blask. Dolar wciąż pod presją

26.05.2021 12:23|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Cena uncji złota wzrosła powyżej 1,9 tys. USD, co jest najwyższym poziomem od początku 2021 r. W maju złoto zdaje się wykazywać jedną z najlepszych stóp zwrotu z popularnych aktywów. Wynosi ona blisko 8 proc. Lepsze wydaje się tylko srebro z wynikiem od początku miesiąca 9 proc.

Złoto nadrabia zatem straty, które pojawiły się na przełomie lata i jesieni ub.r., gdy mieliśmy do czynienia z bardzo dużą euforią zakupów. Później inwestorzy wydawali się rozczarowani tym, że ceny dalej nie rosną i zaczęli sprzedawać m.in. jednostki uczestnictwa w funduszach ETF, gdzie doszło z kolei do kompletnej kapitulacji i rekordowych odpływów w ostatnim czasie. To zlikwidowało nawis podażowy i może przekładać się na obecne odbicie cen.

Za wzrostem notowań kruszcu może także stać kilka innych czynników. Z jednej strony jest to słabnący dolar amerykański, a z drugiej wysoka inflacja w USA wraz z brakiem reakcji Rezerwy Federalnej, czyli zacieśnianiem polityki monetarnej, co z kolei zdaje się prowadzić do powstawania coraz większych ujemnych realnych stóp procentowych za oceanem. Fed, podobnie jak NBP, stara się bagatelizować inflację, mówiąc, że jest przejściowa i nie da się z nią walczyć podwyżkami stóp procentowych.

To środowisko wydaje się sprzyjać rynkowi złota, który próbuje powrócić do trendu wzrostowego rozpoczętego w 2015 r. Wtedy za uncję płacono nieco ponad 1 tys. dolarów. Minionego lata cena była już dwukrotnie wyższa. Stąd założenie, że spadek do 1,7 tys. USD dwa miesiące temu kończył korektę, a aktualnie obserwujemy nowy impuls na rynku, który wcześniej skutecznie oczyszczony został z niecierpliwych inwestorów.

Inwestorzy mogą też zabezpieczać złotem teoretycznie wysokie wyceny na Wall Street. Jeśli na rynku akcji pojawiłaby się głębsza korekta, bo kapitalizacja wszystkich spółek w USA sięga już prawie 200 proc. PKB tego kraju, to właśnie złoto mogłoby być jeszcze rozchwytywane przez inwestorów.

Wspomniana słabość USD, która także może być sprzyjająca dla złota wycenianego w dolarze, pokazuje, że indeks dolara był w środę na poziomie 89,7 pkt, czyli najniżej od początku stycznia, w obliczu globalnego apetytu na ryzyko i zmniejszających się oczekiwań na wcześniejszy tapering ze strony banku centralnego USA. Richard Clarida, wiceprezes Fed, dołączył do członków Lael Brainard, Raphaela Bostica i Jamesa Bullarda, którzy powtórzyli w tym tygodniu swój pogląd, że ostatni skok inflacji jest tymczasowy i Fed pozostanie ultraakomodacyjny, dopóki gospodarka nie odzyska równowagi. Clarida dodał jednak, że Fed może być gotowy do rozpoczęcia dyskusji na temat taperingu na nadchodzących posiedzeniach, zgodnie z protokołami FOMC opublikowanymi na początku miesiąca. Jest to kolejnym sygnałem, że finansowi decydenci w USA są bliżej debaty na ten temat.

Inflacja PCE, PKB i dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, które zostaną opublikowane w dalszej części tygodnia, dostarczą aktualnych informacji o ożywieniu gospodarczym i presji cenowej.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77,46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

25 May 2021 10:45

Stabilizacja ceny bitcoina. Nowe rekordy na niemieckiej giełdzie

24 May 2021 12:39

Optymizm na rynkach w oczekiwaniu na dane makro

21 May 2021 17:29

Podsumowanie emocjonującego tygodnia

21 May 2021 12:18

Silne umocnienie dolara dopiero przed nami?

20 May 2021 10:31

Rollercoaster na rynku kryptowalut

19 May 2021 12:56

Funt jedną z silniejszych walut. Bitcoin na spadkowej fali

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.