Optymizm na rynkach w oczekiwaniu na dane makro

24.05.2021 12:39|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Czeka nas tydzień ważnych publikacji ekonomicznych w USA. W Europie giełdy zaczynają poniedziałek we wzrostowych nastrojach. Ceny kryptowalut zdają się podnosić po ciosach ze strony chińskich i amerykańskich władz.

Drugi szacunek PKB Stanów Zjednoczonych za pierwszy kwartał, który zostanie opublikowany w tym tygodniu, ma potwierdzić, że ożywienie gospodarcze nabrało tempa, do czego miały się przyczynić: wysiłki na rzecz ponownego otwarcia kraju, potężny rządowy pakiet stymulacyjny i jedna z najbardziej udanych kampanii szczepień na świecie.

W bieżącym tygodniu poznamy także publikacje o: dochodach i wydatkach osobistych Amerykanów, indeksie cen PCE, zamówieniach na dobra trwałego użytku, zaufaniu konsumentów Conference Board, sprzedaży nowych domów, indeksie aktywności krajowej Chicago Fed, Chicago PMI, cenach domów Case-Shiller czy ostatecznym odczycie nastrojów konsumenckich Michigan.

Ważny głos z EBC

Po drugiej stronie Atlantyku europejski kalendarz ekonomiczny jest spokojny. Niemcy opublikują ostateczne dane o PKB za pierwszy kwartał. Prawdopodobnie potwierdzą one, że największa europejska gospodarka po dwóch kolejnych okresach wzrostu ponownie zaczęła się kurczyć, głównie z powodu spadku konsumpcji prywatnej. Mimo to nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców poprawiły się w maju do najwyższego poziomu od dwóch lat.

Na rynkach finansowych wciąż panują bardzo dobre nastroje. Europejskie giełdy akcji w poniedziałek znajdują się blisko rekordowo wysokich poziomów, a inwestorzy zdają się oczekiwać dobrego sezonu wyników spółek i solidnego ożywienia gospodarczego w Europie, wspieranego przez wysiłki na rzecz ponownego otwarcia, szybkie tempo szczepień przeciwko COVID-19 oraz stałe wsparcie ze strony EBC i rządów w całym regionie.

W piątek szefowa Europejskiego Banku Centralnego EBC Christine Lagarde powiedziała, że jest jeszcze za wcześnie, aby dyskutować o zakończeniu awaryjnego programu skupu obligacji o wartości 1,85 bln euro, mimo że mamy do czynienia z silnym odbiciem aktywności i popytu oraz obaw związanych ze wzrostem rentowności obligacji.

Francuski indeks CAC 40 pozostawał blisko poziomów najwyższych od końca 2000 r., hiszpański indeks IBEX 35 zanotował nieznaczny wzrost i ustanowił 14-miesięczny szczyt, a indeks FTSE 100 wzrósł również blisko 14-miesięcznego szczytu.

Ceny zawracają po wstrząsie?

Ceny bitcoin i pozostałych kryptowalut znów zdają się rosnąć po dołku wywołanym przez zaostrzenie przepisów przez amerykańskie chińskie władze finansowe.

Giełda kryptowalutowa Huobi w poniedziałek zawiesiła zarówno usługi wydobywania kryptowalut, jak i handlu nimi dla klientów z Chin, a chińskie władze ostrzegły instytucje finansowe przed przyjmowaniem kryptowalut jako środka płatności. Departament Skarbu USA zapowiedział z kolei, że będzie wymagał, aby każdy przelew o wartości 10 tys. dolarów lub więcej był zgłaszany do IRS (Urząd Podatkowy w USA). Mimo ogromnych ubiegłotygodniowych spadków cena bitcoina w skali roku wzrosła o ok. 300 proc., a ethereum o ponad 840 proc.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77,46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

21 May 2021 17:29

Podsumowanie emocjonującego tygodnia

21 May 2021 12:18

Silne umocnienie dolara dopiero przed nami?

20 May 2021 10:31

Rollercoaster na rynku kryptowalut

19 May 2021 12:56

Funt jedną z silniejszych walut. Bitcoin na spadkowej fali

18 May 2021 11:53

Optymizm powrócił. DAX z nowym rekordem. Dolar słabnie

17 May 2021 13:01

Złoto błyszczy, bitcoin tonie

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.