Kończy się tydzień, jakiego w świecie finansów jeszcze nie było, a mowa o spadku kapitalizacji rynku kryptowalut o ok. 1 bln USD. To mniej więcej taka wartość, jakby z amerykańskiej giełdy miał zniknąć Facebook. Natomiast sam krach na rynku walut wirtualnych nie wpłynął w dużym stopniu na inne rynki.
Giełda z Wall Street powiększyła w piątek swoje zyski. Inwestorzy koncentrują się bowiem na perspektywach silnego ożywienia gospodarczego. W tym przekonaniu utwierdza ich m.in. fakt, że liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA spadła bardziej niż oczekiwano – do poziomu 444 tys.
Wskaźnik Markit PMI dostarczył informacji na temat rozwoju sytuacji gospodarczej w USA. Wygląda ona lepiej, niż oczekiwano. Wskaźnik ustanowił nowy rekord dla przemysłu na poziomie 61,5 pkt, a dla usług na poziomie 70,1 pkt. Jak podała firma Markit w komunikacie do danych, firmy sektora prywatnego w całych Stanach Zjednoczonych zasygnalizowały w maju bezprecedensową ekspansję aktywności biznesowej. Napędzał ją najszybszy w historii wzrost w sektorze usług, a wzrost produkcji w sektorze produkcyjnym również przyspieszył w związku z silniejszym popytem ze strony klientów. Inwestorzy najwyraźniej odrzucają też ryzyko inflacji i obawy, że Fed wkrótce zmniejszy skalę skupu aktywów.
Kontrakty terminowe na ropę WTI wzrosły w piątek o prawie 2 proc., do poziomu powyżej 63 USD za baryłkę, odrabiając trzydniowe straty. Inwestorów na tym rynku cechuje teraz optymistyczne nastawienie wobec letniego ożywienia popytu na paliwo, a programy szczepień w Europie i USA pozwolą większej liczbie osób podróżować. Jednak w skali tygodnia ropa nadal spada o ponad 3 proc., czyli najwięcej od początku kwietnia. Powody mogą być związane ogromną falą przypadków zakażeń koronawirusem w Indiach.
Rozmowy nuklearne między USA i Iranem wejdą podobno w kolejną fazę na początku przyszłego tygodnia, a ich sukces może doprowadzić do zniesienia sankcji na Teheran i zwiększenia podaży ropy. Rynek tego surowca wzrósł w tym roku o prawie 30 proc., a w połowie marca powrócił do poziomu sprzed pandemii dzięki oczekiwaniom, że popyt na paliwa gwałtownie wzrośnie wraz z wprowadzeniem szczepionek COVID-19 i ponownym otwarciem kolejnych gospodarek.
Największe zamieszanie w tym tygodniu obserwowaliśmy na rynku kryptowalut. Choć bitcoin przekroczył w piątek 40 tys. USD, to nadal spada o prawie 20 proc. w ciągu tygodnia, czyli najbardziej od marca 2020 r., kiedy pandemia Covid-19 uderzyła w rynki finansowe. Cena BTC w środę spadła aż o 30 proc., gdy chińscy regulatorzy zasygnalizowali krach na wykorzystanie takich aktywów, ostrzegając instytucje finansowe przed akceptowaniem kryptowalut jako środków płatności. Cyfrowe aktywa już wcześniej były zresztą pod presją. 12 maja Tesla zawiesiła możliwość zakupu swoich aut za bitcoiny, wspominając o szybko rosnącym wykorzystaniu paliw kopalnych do wydobywania bitcoina i transakcji.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
77,46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.