Wraz z sankcjami nad Rosję nadciąga widmo bankructwa

28.02.2022 11:13|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Poniedziałkowy poranek przynosi nową ekonomiczną rzeczywistość. Wprowadzone w weekend sankcje mogą sparaliżować system bankowy Rosji i doprowadzić do głębokiej recesji kraju wraz z ryzykiem bankructwa.

Zachód odważył się w końcu działać z pełną mocą, a pierwszą reakcję już widać w notowaniach rosyjskiego rubla. Choć są problemy z jego kwotowaniami z racji na brak płynności, to mówi się, że dziś o poranku stracił on prawie połowę swojej wartości w relacji do tego, ile był jeszcze wart w piątek po południu.

Stopa procentowa: 20 proc. Jaki będzie odwet Rosji?

Bank centralny Rosji reagował podwojeniem wysokości stopy procentowej, która wynosi już 20 proc. A to wydaje się tylko początkiem do dalszych wydarzeń ekonomicznych i społecznych, które już wkrótce mogą wystąpić w Rosji w konsekwencji jej agresji na Ukrainę.

Rynki muszą obecnie ważyć, jakie kroki podejmie dalej Rosja w odwecie za nałożone sankcje. Obecnie nie ma jednak mowy o odcięciu Europy od gazu, ropy czy zbóż, których Rosja jest głównym producentem na świecie. Tego typu działania mogłyby podnieść inflację w Europie i prowadzić w rezultacie do stagflacji. Rosja jednak musi sprzedawać gaz i ropę, ponieważ tylko w ten sposób może obecnie otrzymywać waluty obce, od których została odcięta.

Na Zachodzie… ze zmianami, ale niewielkimi

Zachodnie rynki, zważywszy na skalę wydarzeń, nie reagują zbyt mocno. Ropa naftowa dziś o poranku drożała o ok. 5 proc., a cena WTI rosła do ponad 95 USD za baryłkę. Złoto kosztuje ok. 1900 USD za uncję. Kontrakty na indeksy w USA spadają, ale przecena nie sięga nawet 2 proc. Nasdaq 100 znajduje się przy 14000 pkt, a S&P500 w rejonie 4300 pkt. W Europie najmocniej zdaje się tracić główny indeks francuskiej giełdy CAC40, spadając o prawie 3 proc., do 6558 pkt. Niemiecki DAX zdaje się spadać o 2,2 proc., do 14233 pkt.

Stąd też wydaje się, że obecnie rynki na zachodzie nie panikują, a handel przebiega w umiarkowanie spokojnych nastrojach. Te może poprawiać również wycena na rynku stopy procentowej. Tutaj inwestorzy zdecydowanie zmniejszyli swoje oczekiwania na podwyżki stóp w USA. Prawdopodobieństwo dla wzrostu stóp procentowych o 50 pkt bazowych spadło do 4 proc., wynika z kontraktów terminowych.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

25 Feb 2022 16:04

Diametralna zmiana sentymentu na rynkach

25 Feb 2022 12:02

Rynki nie przejmują się sankcjami

24 Feb 2022 10:39

Atak na Ukrainę. Rynki w panice. Złoto i ropa drożeją

23 Feb 2022 11:15

Rynek walutowy i ropa w reakcji na ostatnie wydarzenia

22 Feb 2022 11:52

Sztorm na giełdach i podwyżki cen surowców

21 Feb 2022 9:11

Spotkanie prezydentów może uspokoić rynki

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.