Atak na Ukrainę. Rynki w panice. Złoto i ropa drożeją

24.02.2022 10:39|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Informacje płynące ze wschodu wstrząsnęły światem dziś o poranku. Rosja zaatakowała Ukrainę, a Władimir Putin ostrzegł, że jakiekolwiek próby ataku na Rosję skończą się niewyobrażalnymi konsekwencjami.

Na Ukrainie doszło do bombardowań, w tym lotniska pod Kijowem, oraz do wtargnięcia wojsk rosyjskich do republik Donieckiej i Ługańskiej. Łącząc działania militarne z wypowiedziami prezydenta Rosji, można dojść do wniosku, że możemy mieć do czynienia z ogromnym pokazem siły, aby móc o wiele łatwiej zaanektować dwie samozwańcze republiki na wschodzie Ukrainy. To wszystko nie pozostaje bez konsekwencji dla rynków finansowych.


Baryłka ropy Brent dziś w pewnym momencie kosztowała już 100 USD, co oznacza, że tylko od początku roku (a kończy się dopiero jego drugi miesiąc) podrożała o ponad 30 proc. Uważane za bezpieczną przystań w niepewnych czasach złoto również zdaje się drożeć, docierając do 1950 USD za uncję. Oznaczać to może wzrost o ponad 6 proc. Z kolei srebro w 2022 r. zdaje się drożeć o ponad 7,5 proc. do 25 USD za uncję.


Po drugiej stronie potencjalnych stóp zwrotu zdają się być ryzykowne aktywa, na których może trwać rynek niedźwiedzia. Indeks Nasdaq 100 spadł już od swojego szczytu o ponad 20 proc. do rejonu 13000 pkt. Tym samym mógł wejść w modelową bessę. Tymczasem niemiecki DAX, po wcześniejszym pokonaniu możliwego wsparcia na 14800 pkt, zdaje się docierać już do 14000 pkt, spadając dziś o poranku o ponad 3 proc.


Tymczasem na rynku walutowym nie sposób nie wspomnieć o notowaniach rosyjskiego rubla, który zdaje się bić rekordy słabości. Za jednego dolara należy zapłacić dziś o poranku ponad 86 rubli, gdzie jeszcze na początku miesiąca było to około 75 rubli.


Dodatkowo kontrakt na tzw. indeks strachu VIX przekroczył poziom 33 pkt i przez chwilę był notowany na najwyższym poziomie od roku. To tylko może pokazywać, jak obecnie duży strach zapanował na rynkach, co wynikać może z ogromnej niepewności geopolitycznej, dalszych kroków Rosji i działań zachodu.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79.17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

23 Feb 2022 11:15

Rynek walutowy i ropa w reakcji na ostatnie wydarzenia

22 Feb 2022 11:52

Sztorm na giełdach i podwyżki cen surowców

21 Feb 2022 9:11

Spotkanie prezydentów może uspokoić rynki

18 Feb 2022 15:58

Czym mogą żyć rynki w przyszłym tygodniu?

18 Feb 2022 10:01

Rynki drżą ze strachu przed wojną

17 Feb 2022 12:51

Co sprawia, że złoto zyskuje na wartości?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.