Spotkanie prezydentów może uspokoić rynki

21.02.2022 09:11|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Rynki finansowe pozostają pod wpływem informacji dotyczących groźby zbrojnego konfliktu Rosji i Ukrainy. W bieżącym tygodniu ważne role mogą odegrać także dane makroekonomiczne w postaci indeksów PMI.

W zeszłym tygodniu odnotowaliśmy spadki na giełdach w USA: indeks Dow Jones stracił blisko 2 proc., Nasdaq ponad 1,7 proc., a S&P 500 niemal 1,6 proc. w okolice 4300 pkt. W Europie indeksy dziś próbują nadrabiać część poniesionych ostatnich strat. Niemiecki indeks DAX zdaje się bronić potencjalnie kluczowego wsparcia przy poziomie 14800 pkt. Z kolei Euro Stoxx 50 może wzrastać z okolic 4000 pkt, gdzie także może wypadać wsparcie dla rynkowych byków.

Dziś o poranku nastroje mogą być nieco lepsze po doniesieniach, że rozmowy mające na celu powstrzymanie eskalacji napięcia przy granicach Rosji z Ukrainą zdają się przynosić efekty. Biuro prezydenta Francji Emmanuela Macrona przekazało, że prezydent USA Joe Biden i prezydent Rosji Władimir Putin zgodzili się na szczyt w najbliższych tygodniach, po serii rozmów Macrona z oboma przywódcami, pod warunkiem, że Rosja nie dokona inwazji na Ukrainę.

Fed przed serią dziewięciu podwyżek stóp procentowych?

Nie tylko sytuacja na wschodzie Europy może mieć wpływ na sentyment na rynku akcji. Gospodarczym tematem nr 1 pozostają ryzyka inflacyjne i planowane podwyżki stóp procentowych w USA. James Bullard, prezes Rezerwy Federalnej z St. Louis, wezwał do agresywnych działań w obrębie polityki finansowej i ostrzegł, że inflacja może wymknąć się spod kontroli, jeśli nie dojdzie do podwyższenia stóp.

JP Morgan szacuje, że Fed może zdecydować się nawet na dziewięć podwyżek stóp procentowych z rzędu, co wydaje się najbardziej jastrzębim spojrzeniem na amerykańskim rynku.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

18 Feb 2022 15:58

Czym mogą żyć rynki w przyszłym tygodniu?

18 Feb 2022 10:01

Rynki drżą ze strachu przed wojną

17 Feb 2022 12:51

Co sprawia, że złoto zyskuje na wartości?

16 Feb 2022 10:30

Inflacja w Wielkiej Brytanii bije kolejne rekordy

15 Feb 2022 10:39

Złoto najdroższe od 8 miesięcy

14 Feb 2022 9:32

Ropa drożeje wobec groźby agresji Rosji na Ukrainie

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.