Sztorm na giełdach i podwyżki cen surowców

22.02.2022 11:52|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Rynki finansowe zdają się wchodzić w apogeum strachu po zaostrzeniu konfliktu na Ukrainie. Rosja w praktyce przejmuje kontrolę nad dwiema republikami, które mają największe złoża surowców. USA zapowiadają sankcje wobec Rosji.

Niepokój najwyraźniej zdaje się odciskać na rynku akcji, gdzie straty mogą notować indeksy giełdowe, inwestujący zaś mogą potencjalnie skorzystać na spadkach cen akcji.

Jeden ruch wymazał cały zysk DAX z minionego roku

Poza indeksem rosyjskim MOEX, który na początku sesji tracił prawie 4 proc., jedna z bardziej istotnych reakcji może dotyczyć DAX. Główny indeks niemieckiej giełdy mógł zejść już poniżej potencjalnego kluczowego wsparcia w rejonie 14800 pkt i szybko dotarł dziś o poranku do najniższych poziomów od marca 2021 r. Można powiedzieć, że tym ruchem prawie wymazał całe potencjalne zyski z ostatniego roku.

Nie mniej ciekawie mogą wyglądać indeksy w Stanach Zjednoczonych. Kontrakt na Nasdaq 100 zdaje się jeszcze testować okolice minimum z końca stycznia, przy 13700 pkt. Dochodzi do tego po tym, gdy prezydent Rosji Władimir Putin uznał dwie samozwańcze separatystyczne republiki na Ukrainie i nakazał wkroczenie wojsk do tych regionów, a Stany Zjednoczone mają ogłosić kolejne sankcje wobec Rosji.

Sankcje z rykoszetem? Drożeją: ropa, gaz, złoto

Jakiekolwiek sankcje wobec Rosji mogą odbić się na rynku surowców energetycznych. Już dziś cena baryłki ropy Brent zbliżyła się do okrągłych 100 USD, bijąc 7-letnie maksima. Ceny gazu w Europie również zdają się rosnąć, a to z kolei może utrwalać inflację.

Inflacja z sankcjami może z kolei prowadzić do najgorszego stanu gospodarki, czyli stagflacji. Jest to okres wysokich cen i słabego wzrostu gospodarczego, wyniszczającego ekonomicznie przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe.

Czynnikiem łagodzącym wzrost cen może być szybkie porozumienie między USA i Iranem. Analitycy rynku ropy wskazują, że potencjalne porozumienie może przełożyć się na zwiększenie podaży o 1 mln baryłek dziennie irańskiej ropy.

Drożeje również złoto: dziś rano za uncję należało zapłacić już powyżej 1900 USD. Może to oznaczać, że inwestorzy starają się zabezpieczyć przed ryzykiem geopolitycznym i inflacyjnym, lokując kapitał w kruszcu.



Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

21 Feb 2022 9:11

Spotkanie prezydentów może uspokoić rynki

18 Feb 2022 15:58

Czym mogą żyć rynki w przyszłym tygodniu?

18 Feb 2022 10:01

Rynki drżą ze strachu przed wojną

17 Feb 2022 12:51

Co sprawia, że złoto zyskuje na wartości?

16 Feb 2022 10:30

Inflacja w Wielkiej Brytanii bije kolejne rekordy

15 Feb 2022 10:39

Złoto najdroższe od 8 miesięcy

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.