Rynek walutowy i ropa w reakcji na ostatnie wydarzenia

23.02.2022 11:15|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Kontrakty terminowe na ropę WTI utrzymują się w środę w pobliżu 92 USD za baryłkę, po tym jak podczas poprzedniej sesji osiągnęły 7-letni rekord, ponieważ inwestorzy zastanawiają się nad sankcjami USA wobec Rosji i oznakami postępu w negocjacjach nuklearnych z Iranem. Biden ogłosił we wtorek sankcje przeciwko Rosji, wymierzone w dług publiczny tego kraju i instytucje. To mogło prowadzić do zwiększonej zmienności na rynku cen ropy.

Daleep Singh, zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji Bidena, powiedział również, że USA prowadzą rozmowy z eksporterami i importerami ropy, aby złagodzić skutki eskalacji działań wojennych i wynikających z nich sankcji, w tym dalszego wykorzystywania strategicznych rezerw ropy. Potencjalny powrót irańskiej ropy również mógł wpłynąć na ceny po tym, jak kilku dyplomatów zasygnalizowało, że decyzja o wznowieniu irańskiego porozumienia nuklearnego prawdopodobnie zostanie podjęta w tym tygodniu, ponieważ potencjalne porozumienie może zwiększyć podaż na rynku o ponad 1 mln baryłek dziennie.

Tymczasem na rynku walutowym wydaje się, że reakcja na ostatnie wydarzenia była stłumiona, zwłaszcza spoglądając na zachowanie kursu EUR/USD. W ostatnim tygodniu lutego euro utrzymywało się na poziomie 1,13 dolara. Wydaje się, że inwestorzy poszukują dalszych wskazówek dotyczących polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego, ponieważ presja cenowa w strefie euro nadal się nasila, ale rośnie prawdopodobieństwo, że bank centralny przyjmie bardziej ostrożne podejście ze względu na ryzyko związane z kryzysem na Ukrainie. Rynki pieniężne nadal oczekują, że EBC podwyższy stopy procentowe w lipcu o 10 pb, ale zmniejszają się oczekiwania na podwyżkę o 50 pb do końca roku.

Natomiast ciekawsze wydarzenia zdają się mieć miejsce z dala od Europy, w Nowej Zelandii. Tamtejszy bank centralny, czyli Bank Rezerw Nowej Zelandii, podniósł oficjalną stopę procentową o 25 punktów bazowych do 1 proc. i powiedział, że jest gotów podnieść stopę procentową w kolejnych większych krokach, jeśli będzie to konieczne w nadchodzących kwartałach.

Bank centralny oświadczył również, że rozpocznie stopniowe zmniejszanie stanu posiadania obligacji w ramach programu skupu aktywów na dużą skalę, zarówno poprzez zapadalność obligacji, jak i ich sprzedaż. RBNZ już po raz trzeci od października podniósł stopy procentowe, starając się zapobiec utrwaleniu wysokiej od dziesięcioleci inflacji. Ponadto bank centralny przewiduje, że do końca tego roku stopa pieniężna osiągnie poziom 2,2 proc. w porównaniu z wcześniejszą prognozą 2,1 proc., a także przewiduje, że w ostatnim kwartale 2023 r. osiągnie poziom 3,3 proc., czyli znacznie więcej niż przewidywano w listopadzie (2,6 proc.).

W rezultacie dolar nowozelandzki mógł dziś o poranku umocnić się na rynku walutowym, gdzie względem dolara amerykańskiego zdaje się znajdować na najwyższych poziomach od drugiej połowy stycznia (w pobliżu 0,6800).

 

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79.17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

22 Feb 2022 11:52

Sztorm na giełdach i podwyżki cen surowców

21 Feb 2022 9:11

Spotkanie prezydentów może uspokoić rynki

18 Feb 2022 15:58

Czym mogą żyć rynki w przyszłym tygodniu?

18 Feb 2022 10:01

Rynki drżą ze strachu przed wojną

17 Feb 2022 12:51

Co sprawia, że złoto zyskuje na wartości?

16 Feb 2022 10:30

Inflacja w Wielkiej Brytanii bije kolejne rekordy

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.