Rynki nie przejmują się sankcjami

25.02.2022 12:02|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Spoglądając na dzisiejsze notowania na poszczególnych rynkach, można dojść do wniosku, że inwestorzy spodziewali się o wiele surowszych i bardziej dotkliwych sankcji nałożonych na Rosję za wywołanie wojny w Europie.

Tymczasem spoglądając na rosyjski indeks giełdowy rozliczany w dolarach RTS, widzimy wzrost o prawie 20 proc. do 890 pkt. Niemiecki DAX zwyżkuje o około 0,7 proc. do 14130 pkt. W Polsce WIG20 także zaczął silnie odrabiać wczorajsze straty, zwyżkując o ponad 4 proc. w okolice 1900 pkt. Z kolei rosyjski rubel zdaje się również umacniać po tym, jak wczoraj osłabił się do 90 RUB za USD. Dziś 1 USD kosztuje niecałe 84 RUB. Także wczoraj w Stanach Zjednoczonych amerykańskie indeksy zdawały się odbijać po wystąpieniu Joe Bidena, prowadząc do silnego wzrostu, np. indeksy Nasdaq 100 z okolic 13000 pkt do 14000 pkt.

Wydaje się więc, że inwestorzy zakładają, iż zachód poprzestanie na pozorowanych i słownych działaniach wspierających Ukrainę w trwającej wojnie, a nie na rzeczywistej pomocy militarnej. Dodatkowo Rosja prawdopodobnie nie zostanie odcięta od systemu SWIFT oraz nie zostaną nałożone sankcje na surowce energetyczne płynące z Rosji, odcinające je od finansowania swoich wydatków. Biznes między Europą, USA i Rosją prawdopodobnie będzie wyglądać jak dotychczas, może z niewielkimi jak na skalę wydarzenia trudnościami.

Złoty w obecnej sytuacji pozostaje słaby, ale już nie tak bardzo, jak wczoraj. Za euro należy dziś przed południem zapłacić 4,65 PLN, gdzie wczoraj było to ponad 4,70 PLN. Z kolei USDPLN cofnął się z ponad 4,21 wczoraj do 4,16 dziś. Nie zmieniło to jednak szans na dalsze mocne podwyżki stóp procentowych w Polsce, gdzie rynek zaczyna oczekiwać 5-proc. poziomu 3M WIBOR-u za pół roku. Tymczasem w strefie euro czy w Stanach Zjednoczonych oczekiwania na podwyżki stóp procentowych zdają się cofać. Szanse na podwyżkę o 50 pb. w marcu przez Fed spadły do około 11 proc. To z kolei mogło też być jedną z przyczyn poprawy sentymentu na rynkach finansowych.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79.17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

24 Feb 2022 10:39

Atak na Ukrainę. Rynki w panice. Złoto i ropa drożeją

23 Feb 2022 11:15

Rynek walutowy i ropa w reakcji na ostatnie wydarzenia

22 Feb 2022 11:52

Sztorm na giełdach i podwyżki cen surowców

21 Feb 2022 9:11

Spotkanie prezydentów może uspokoić rynki

18 Feb 2022 15:58

Czym mogą żyć rynki w przyszłym tygodniu?

18 Feb 2022 10:01

Rynki drżą ze strachu przed wojną

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.