Wracamy do „nowej normalności”? Indeksy ponownie w górę

29.04.2020 10:14|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dziś (29 kwietnia) o poranku główne światowe indeksy giełdowe wciąż wydają się piąć w górę. W konsekwencji wzrostów docierają one w większości do luki bessy, która pojawiła się w marcu po zerwaniu rozmów między Rosją i Arabią Saudyjską, co doprowadziło do rozpadu OPEC+ i potężnego tąpnięcia na rynku ropy naftowej. Obecnie luka bessy może być potencjalnym miejscem oporu.

Kontrakty terminowe w Stanach Zjednoczonych rosną od 0,7 do 1,2 proc., a sezon wyników kwartalnych amerykańskich spółek wciąż trwa. Konsensusy co do zysków były tak nisko, że ponownie wyniki są lepsze od oczekiwań, ale to normalne zjawisko dla amerykańskiego rynku akcji, nawet podczas epidemii.

W Europie rynki akcji otworzyły się przeważnie nieco wyżej w środę, ponieważ niektóre kraje europejskie zaczęły stopniowo znosić blokady i obostrzenia spowodowane epidemią koronawirusa. W Hiszpanii premier Pedro Sanchez planuje znieść większość ograniczeń w codziennym życiu i powrócić do „nowej normalności” w ciągu najbliższych ośmiu tygodni, podczas gdy we Francji premier Edouard Philippe zapowiedział otwarcie sklepów od 11 maja.

Inwestorzy czekają na wynik posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Decyzja w sprawie stóp procentowych już dziś o godz. 20:00, a następnie o godzinie 20:30 odbędzie się konferencja prasowa przewodniczącego Fed – Jerome’a Powella.

Jednak nie tylko Fed przykuje dziś uwagę, ale także publikacja danych o PKB USA za pierwszy kwartał. Gospodarka USA prawdopodobnie skurczyła się w pierwszym kwartale w najszybszym tempie od czasu wielkiej recesji sprzed 100 lat, ponieważ rygorystyczne środki mające na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa zamknęły gospodarkę, tym samym kończąc okres najdłuższej ekspansji w historii kraju.

Jak wynika z danych agencji Reuters, PKB USA prawdopodobnie spadł w ubiegłym kwartale o 4,0 proc. w ujęciu rocznym, obciążony znacznymi spadkami wydatków konsumenckich i spadkiem zapasów w przedsiębiorstwach. Byłoby to najbardziej gwałtowne tempo spadku PKB od pierwszego kwartału 2009 r. Pogłębiające się spowolnienie inwestycji przedsiębiorstw było prawdopodobnie kolejnym ważnym czynnikiem spadku w ostatnim kwartale.

Dane zostaną opublikowane o godz. 14:30 i mogą mieć potencjalny wpływ i na amerykańskie indeksy giełdowe i na dolara.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

28 kwi 2020 10:18

Ujemne stopy procentowe w Nowej Zelandii?

27 kwi 2020 11:21

Dobre nastroje na rynkach na początku tygodnia. Japonia zwiększa luzowanie ilościowe

24 kwi 2020 16:10

Kluczowe wydarzenia tygodnia (27.04-03.05.2020)

24 kwi 2020 10:35

Chęć ratowania Europy i amerykańskiego sektora naftowego

23 kwi 2020 10:53

Kwiecień miesiącem najgorszych danych makro?

22 kwi 2020 11:30

Rynek ropy – jesteśmy świadkami tworzącej się historii

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.