Poniedziałek, 27 kwietnia przynosi wzrost głównych indeksów giełdowych wraz z szeroką poprawą sentymentu rynkowego. Inwestorzy liczą coraz bardziej na poluzowanie obostrzeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, które z kolei dołują gospodarkę. Swoje działania rozszerzył Bank Japonii, który jeszcze bardziej będzie aktywnie wspierać japoński rząd oraz przedsiębiorstwa.
Na zakończonym dziś posiedzeniu Banku Japonii zdecydowano o usunięciu ograniczenia dotyczącego kupowania obligacji skarbowych, aby rentowności 10-letnich obligacji skarbowych pozostały na poziomie 0 proc. Co więcej, Bank Japonii zwiększył zakupy długu korporacyjnego z ok. 7 bilionów jenów do 20 bilionów, dołączając do innych banków centralnych w bezprecedensowym rozszerzeniu bodźców monetarnych w celu złagodzenia skutków ekonomicznych wywołanych pandemią COVID-19. Ponadto bank centralny zdecydował się na zakup funduszy ETF i REIT, aby ich kwoty rosły w tempie rocznym odpowiednio o 12 bilionów JPY i ok. 180 miliardów JPY. Tymczasem decydenci utrzymali kluczową krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie -0,1 proc. – wynika z oświadczenia Banku Japonii.
Na rynku akcji inwestorzy pokładają nadzieję w ponownym otwarciu gospodarki Stanów Zjednoczonych i w możliwość szerszej dostępności badań na COVID-19, a także w produkcji leków. Niemniej jednak wydaje się, że dopóki nie nastąpi konkretny postęp w obszarach medycznych, dalsze wzrosty na rynku akcji mogą być ograniczone.
Znaczna część spółek z indeksu S&P 500 wzrosła o prawie 27 proc. powyżej poziomu z 23 marca. To z kolei może wynikać z nadziei, że ogromne wsparcie fiskalne i monetarne w USA pomoże gospodarce, która ucierpiała przez lockdown. Jak duże straty epidemia wyrządziła w Stanach Zjednoczonych, dowiemy się po publikacji kwartalnego odczytu PKB. Szacunki wskazują na skurczenie się gospodarki w pierwszych trzech miesiącach 2020 r. o ponad 4 proc.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.