Kwiecień miesiącem najgorszych danych makro?

23.04.2020 10:53|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dziś (w czwartek, 23 kwietnia) poznaliśmy wstępne odczyty wskaźników PMI w wybranych krajach dla sektorów przemysłu i usług. Już w marcu wskaźniki te pokazywały recesję w prawie w każdej branży, a kwietniowa publikacja jeszcze pogorszyła ten obraz. Istnieją jednak szanse, że kwiecień może wyznaczyć dołek w tych fatalnych dla gospodarek publikacjach makroekonomicznych.

Dane PMI pokazały, że działalność sektora prywatnego w Niemczech, Francji, Japonii czy Australii spadła w rekordowym tempie w kwietniu. Był to nawet gwałtowniejszy spadek niż ten, który zakładał konsensus rynkowy. Szczególną uwagę należy zwrócić na bardzo niską publikację PMI dla francuskiego sektora usług. Wstępny szacunek wykazał, że spadł on do 10,4 pkt w kwietniu 2020 r., czyli znacznie poniżej oczekiwań rynkowych na poziomie 25 pkt. Jest to również najniższy odczyt w historii. Wybuch koronawirusa nadal tłumił popyt i podaż w pierwszym miesiącu drugiego kwartału, a nowe zamówienia i nowe zamówienia eksportowe kurczyły się najszybciej w historii wskaźnika PMI, a nastroje biznesowe osiągnęły nowy rekordowo niski poziom.

Tymczasem w Japonii wskaźnik PMI dla przemysłu spadł do 37,8 pkt w kwietniu. Był to trzeci z rzędu miesiąc kurczenia się sektora i najbardziej gwałtowny spadek wskaźnika od kwietnia 2009 r., W związku z pogłębiającym się kryzysem produkcja spadła najbardziej od dziewięciu lat, obniżał się też poziom nowych zamówień, a zebrane dane wskazują na gwałtowny spadek sprzedaży zagranicznej.

W Niemczech z kolei wstępny szacunek wykazał, że wskaźnik PMI usług spadł do 15,9 pkt z 31,7 w poprzednim miesiącu, znacznie poniżej oczekiwań rynkowych na poziomie 28,5. Był to największy miesięczny spadek w sektorze usług od czasu rozpoczęcia publikacji w 1998 r. Również dla całej strefy euro dane były gorsze od oczekiwań. Wskaźnik dla usług spadł do 11,7 pkt, a dla przemysłu do 33,6 pkt.

Fatalne dane makroekonomiczne mogą przekładać się na dzisiejsze notowania indeksów giełdowych, które już teraz wydają się tracić na wartości. Niemiecki Dax cofa się o prawie 0,9 proc.

Z punktu widzenia kalendarza makroekonomicznego warto pamiętać o dzisiejszym szczycie Unii Europejskiej i o rozmowach, które mają pomóc w opracowaniu wspólnego planu wychodzenia z zapaści gospodarczej.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

22 kwi 2020 11:30

Rynek ropy – jesteśmy świadkami tworzącej się historii

21 kwi 2020 11:01

20 dni do halvingu bitcoina

20 kwi 2020 10:57

Waluty surowcowe pod presją. Ropa najtańsza od dwóch dekad

17 kwi 2020 16:49

Kluczowe wydarzenia tygodnia (20-26.04.2020)

17 kwi 2020 9:44

Kontrakty w USA w górę. Jest lek na COVID-19?

16 kwi 2020 10:27

Rosną ceny złota – w USD najdroższe od 2012 r.

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.