W piątek, 24 kwietnia o poranku powróciły nieco gorsze nastroje na światowych giełdach. Indeksy w Europie wydają się tracić wraz z kontraktami terminowymi w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze wczoraj sytuacja pogorszyła się po tym, jak amerykańska firma Gilead przekazała informację, że wynik próby leku na koronawirusa był niejednoznaczny. Z czwartkowego raportu Financial Times wynikało, że lek na Covid-19 jest na tę chwilę zawodny.
Inwestorzy liczyli na konkretne porozumienie podczas szczytu Unii Europejskiej prowadzonego w formie wideokonferencji. Przywódcy europejscy nie uzgodnili jednak jednolitego planu naprawy, znów doszło do różnic między północą i południem Starego Kontynentu co do wielkości i formy pomocy. Wyrażono natomiast zgodę na to, aby zlecić Komisji Europejskiej przebudowę przyszłego siedmioletniego budżetu UE, ponieważ wejdzie w życie 1 stycznia, ale wciąż jest przedmiotem wielu sporów. W budżecie ma się również znaleźć plan odbudowy Unii. Chociaż nie podano żadnej liczby, urzędnicy uważają, że potrzebne byłoby 1-1,5 biliona euro.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że jest tylko jeden instrument, który może sprostać tak ogromnemu zadaniu, a mianowicie budżet europejski wyraźnie powiązany z funduszem odbudowy. Nie znamy jednak żadnych szczegółów na temat sposobu pozyskania takiej kwoty, a kraje północy Europy nadal pozostają niechętne wobec wspólnych obligacji, gdyż obawiają się pokrycia strat za inne państwa.
Tymczasem w Stanach Zjednoczonych trwają rozważania nad pomocą dla sektora naftowego, który ucierpiał przez ogromny spadek cen ropy naftowej. Amerykański sekretarz skarbu Steven Mnuchin rozważa wsparcie poprzez utworzenie rządowego programu pożyczek dla amerykańskich firm naftowych. Na razie jednak też nie ma szczegółów takiego rozwiązania, ale może to uchronić wiele podmiotów przed rychłym bankructwem. Tego typu zapowiedzi wraz z oczekiwaniem na szybkie działania OPEC+ w ostatnim czasie mogły wesprzeć ceny ropy naftowej oraz mogą przyczynić się do ustabilizowania sytuacji.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.