Ujemne stopy procentowe w Nowej Zelandii?

28.04.2020 10:18|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Gospodarki Australii czy Nowej Zelandii powoli zbliżają się do restartu i funkcjonowania z mniejszymi niż dotychczas ograniczeniami. Te wiadomości zdają się pozytywnie wpływać na notowania walut dolara australijskiego (AUD) czy dolara nowozelandzkiego (NZD), ale pojawiają się również informacje, które mogą zachwiać tym optymizmem.

Już dziś w nocy kurs NZD/USD cofnął się po najnowszym komentarzu dotyczącym ewentualnego przyszłego poziomu stóp procentowych w Nowej Zelandii. Inwestorzy na rynku stopy procentowej zwiększyli szanse i prawdopodobieństwo na dalsze poluzowanie polityki monetarnej, gdy Westpac Banking Corp. przedstawił prognozę, że stopy procentowe spadną do ujemnego poziomu już do listopada br.

Rynek pieniężny wycenia cięcie głównej stopy procentowej o 20 punktów bazowych w pierwszym kwartale przyszłego roku w porównaniu z 9 punktami bazowymi poprzednio. Główny ekonomista Westpac w Nowej Zelandii przewiduje, że RBNZ obniży główną stopę procentową do minus 0,5 proc. w listopadzie 2020 r.

Ze względu na słabe perspektywy gospodarcze potrzebny będzie większy bodziec, a Bank Rezerw Nowej Zelandii prawdopodobnie podwoi swój program łagodzenia ilościowego do 60 miliardów NZD na majowym posiedzeniu – podano w komunikacie Westpac. Rynkowe prawdopodobieństwo obniżki stóp RBNZ do listopada wzrosło do 87 proc.

W rezultacie, gdyby powyższe przewidywania weszły w życie, doszłoby do bezprecedensowej sytuacji dla gospodarki Nowej Zelandii, ale i być może dla całego regionu. Niewykluczone, że gospodarka australijska mogłaby iść w ślady nowozelandzkiej, również tnąc stopy procentowe. Akurat dla tych dwóch krajów niski kurs walutowy, któremu mogą sprzyjać niskie stopy procentowe, byłby niezbędny do ożywienia eksportu. Być może po etapie walki z koronawirusem czeka nas etap wojny walutowej.

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

27 Apr 2020 11:21

Dobre nastroje na rynkach na początku tygodnia. Japonia zwiększa luzowanie ilościowe

24 Apr 2020 16:10

Kluczowe wydarzenia tygodnia (27.04-03.05.2020)

24 Apr 2020 10:35

Chęć ratowania Europy i amerykańskiego sektora naftowego

23 Apr 2020 10:53

Kwiecień miesiącem najgorszych danych makro?

22 Apr 2020 11:30

Rynek ropy – jesteśmy świadkami tworzącej się historii

21 Apr 2020 11:01

20 dni do halvingu bitcoina

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.