W co warto zainwestować w 2023 roku? ETF-y, które przynoszą zyski pomimo spadającej inflacji i spowolnienia gospodarczego

21.04.2023 15:03|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Wśród funduszy ETF, aż 80 proc. z nich zyskało na wartości od początku br. do dziś. Warto zwrócić uwagę na ich cechy oraz zidentyfikować te, które są najbardziej obiecujące w obliczu spadającej inflacji i spowolnienia gospodarczego.

Wskaźnik Sharpe’a > Stopa Zwrotu

Analizując najlepsze fundusze, można spojrzeć na prostą stopę zwrotu od początku roku jednak taka metoda nie bierze pod uwagę ryzyka. Aby je uwzględnić, warto skorzystać ze wskaźnika Sharpe'a, stosowanego w profesjonalnej analizie portfeli inwestycyjnych. Określa on stosunek między stopą zwrotu z inwestycji a ryzykiem inwestycyjnym.

Wskaźnik Sharpe'a jest różnicą między stopą zwrotu portfela z inwestycyjnego względem stopy zwrotu z inwestycji w obligacje skarbowe uważane za bezpieczne inwestycje, a ryzyko mierzone przez odchylenie standardowe zwrotów portfela (czytaj jako średnią zmienność instrumentu w badanym okresie).

Obecnie średnie odchylenie standardowe od początku roku dla indeksu S&P 500 (US500) wyniosło 8,5 proc. (1 proc. dziennie). Przy wzroście indeksu o 8,65 proc. na obligacjach w tym czasie moglibyśmy zyskać ok. 1 proc. Po prostych obliczeniach wyjdzie nam, że wartość wskaźnika Sharpe’a dla indeksu amerykańskiego wyniosła 0,9. Im wyższy wskaźnik Sharpe'a, tym uznaje się, że portfel jest bardziej efektywny. 

Źródło: Conotoxia MT5, US500, Daily

Najlepsze z najlepszych

Gdybyśmy porównywali ETF-y za pomocą stopy zwrotu, otrzymalibyśmy, że 5 najlepszych funduszy to:

  1. ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO) – wzrost o 71,7 proc.
  2. ARK Next Generation Internet ETF (ARKW) – wzrost o 37,9 proc.
  3. Amplify Transformational Data Sharing ETF (BLOK) – wzrost o 37 proc.
  4. Ark Fintech Innovation ETF (ARKF) – wzrost o 31,4 proc.
  5. Direxion Daily Gold Miners Index Bull 2X Shares (NUGT) – wzrost o 29 proc.

Po dodaniu do analizy czynnika ryzyka zobaczymy jednak, że tylko dwa z powyższych instrumentów pozostały w czołowej piątce:

  1. ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO) – Sharpe 1,97
  2. WisdomTree Europe Hedged Equity Fund (HEDJ) – Sharpe 1,94
  3. iShares US Technology ETF (IYW) – Sharpe 1,8
  4. Roundhill Ball Metaverse ETF (METV) – Sharpe 1,71
  5. Amplify Transformational Data Sharing ETF (BLOK) – Sharpe 1,55

Spośród pięciu funduszy z pierwszej klasyfikacji cztery stosują różne rodzaje dźwigni finansowej: bezpośrednio lewarowanie 2-krotnie na złoto przez NUGT, lub inwestycje od Cathie Wood z ARK Invest, które są pośrednio uzależnione od pożyczonego kapitału. To sugeruje, że dobre inwestycje" należy oddzielić od tych, które mają wysoką dźwignię finansową.

Kryptowaluty biją rynek

Niezależnie od sposobu miary skuteczności inwestycji, inwestycja w ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO) była w tym okresie opłacalna. Jest to fundusz, który ma na celu śledzenie zmian cen bitcoina. Należy jednak zaznaczyć, że fundusz nie jest właścicielem bitcoinów, tylko inwestuje w nie za pośrednictwem kontraktów..

W porównaniu z bezpośrednim zakupem bitcoina inwestycja w fundusz zdaje się dawać, łatwiejszy dostęp do rynku kryptowalut i większą przejrzystość. Ponadto fundusz ETF umożliwia inwestorom ekspozycję na rynek kryptowalutowy bez konieczności przechowywania cyfrowych aktywów w portfelu kryptowalut.

Obecnie wydaje się, że cena kryptowaluty jest w dużej mierze zależna od oczekiwań możliwych obniżek stóp procentowych przez Fed. W dobie spadającej inflacji, zauważalnego spadku zysków spółek oraz ryzyka sektora bankowego wspomniana obniżka zdaje się z każdym dniem coraz bliższa. Inwestycja w kryptowalutę okazała się o 110 proc. bardziej efektywna (mierzona Sharpem) od inwestycji w indeks S&P 500.

Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, Daily

Europa odżywa

Na drugim miejscu podium pod względem wskaźnika Sharpe’a był fundusz WisdomTree Europe Hedged Equity Fund (HEDJ), który osiągnął stopę zwrotu 16,3 proc., przy odchyleniu standardowym zaledwie 7,9 proc. HEDJ jest to fundusz inwestycyjny, który skupia się na akcjach europejskich, ale jednocześnie chroni inwestorów przed wahaniami kursów walutowych poprzez zabezpieczenie przed ryzykiem kursowym euro względem dolara amerykańskiego, co okazało się dodatkowym czynnikiem wspierającym wynik inwestycji. 

Celem WisdomTree Europe Hedged Equity Fund jest śledzenie indeksu WisdomTree Europe Hedged Equity Index, który z kolei opiera się na akcjach europejskich (27 proc. holenderskich, 25 proc. francuskich, 24 proc. niemieckich i 24 pozostałe). Wydaje się on bardzo dobrą alternatywą dla szczególnie popularnego w europie DAX-a.

Zgodnie z przedstawioną przez nas w ostatnim artykule teorią uśmiechu dolara” w momencie spowolnienia wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych można zauważyć odpływ kapitału do bardziej ryzykownych inwestycji, a w tym do lokowania kapitału w europie. Z tego względu wydaje się, że w przypadku dalszego osłabiania się dolara względem euro, fundusz ten jak i indeksy europejskie będą miały solidne fundamenty do kontynuacji wzrostów.

Źródło: Contoxia MT5, HEDJ, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, CAI, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.18% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

20 kwi 2023 9:32

Dolar coraz szybciej traci status rezerwy. Co to może oznaczać dla rynków?

19 kwi 2023 9:40

W co inwestują obecnie fundusze Hedgingowe? Analiza raportu BofA

17 kwi 2023 14:55

Które pary walutowe mają największy potencjał do zmiany w kontekście wskazań analityków?

14 kwi 2023 13:29

LVMH – złe czasy dobre dla luksusowych marek. Dlaczego bogaci wydają więcej w trudnych czasach?

12 kwi 2023 14:56

Dlaczego Buffett stawia na japoński sektor handlowy?

11 kwi 2023 14:31

Co napędza ceny kryptowalut i czy ten trend może się utrzymać?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.