Według analityków Bank of America (BofA) inwestorzy mają obecnie największy od 2009 r. niedobór inwestycji w akcje w porównaniu do obligacji. Do poziomu 63 proc. wzrósł też odsetek zarządzających, którzy uważają, że nadejdzie recesja w amerykańskiej gospodarce. Czego jeszcze możemy się dowiedzieć z raportu BofA, oraz na jakie aktywa może mieć to największy wpływ?
Źródło: BofA, Global Fund Manager Survey
Obligacje znów przeważają w portfelach funduszy
Źródło: BofA, Global Fund Manager Survey
84 proc. ankietowanych inwestorów, spodziewa się spadku inflacji, a 72 proc. z nich oczekuje, że stopy procentowe zostaną obniżone w ciągu najbliższych miesięcy. W takich warunkach, inwestycja w obligacje może okazać się opłacalna, ponieważ ceny obligacji mogą mieć tendencję do wzrostu, gdy stopy procentowe spadają. Jeśli stopy rzeczywiście spadną, to fundusz TLT iShares 20+ Year Treasury Bond ETF (TLT), który skupia się na długoterminowych obligacjach, może zyskać na wartości. Im jednak dłuższy termin do wykupu obligacji, tym ich ceny mogą być bardziej podatne na zmienność.
Źródło: Tradingview
Na drugim miejscu względem historii znalazł się sektor dóbr konsumpcyjnych codziennego użytku. Chodzi tu o min. artykuły spożywcze, napoje, papierosy, produkty higieniczne itp. Wzrost ekspozycji funduszy może mieć pozytywny wpływ m.in. na notowania funduszu Consumer Staples Select Sector SPDR Fund to ETF (XLP). Fundusz składa się z akcji firm z sektora dóbr konsumpcyjnych. W jego skład wchodzą: The Coca-Cola Company, Procter & Gamble Co, PepsiCo Inc, Wal-Mart Stores Inc, Colgate-Palmolive Co i wiele innych. Fundusz obejmuje bowiem akcje z sektora spożywczego, napojów, wyrobów tytoniowych, wyrobów higienicznych, opakowań, sprzętu gospodarstwa domowego oraz handlu detalicznego.
Źródło: Tradingview
Złoto przewartościowane?
Źródło: BofA, Global Fund Manager Survey
Według globalnej ankiety menedżerów funduszy przeprowadzonej po raz pierwszy od sierpnia 2020 r. przez Bank Ameryki więcej zarządzających funduszami hedgingowymi uważa, że cena złota jest przewartościowana. Może to skutkować, skłonnością inwestorów do kupowania złota, wpływając tym samym na jego cenę. Ponadto wyniki badania wykazały, że surowce były drugą co do wielkości sprzedawaną pozycją wśród inwestorów notujących spadek o ponad 15 proc.
Źródło: Tradingview
Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.18% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.