Dolar coraz szybciej traci status rezerwy. Co to może oznaczać dla rynków?

20.04.2023 09:32|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Pozycja dolara jako globalnej waluty rezerwowej topnieje, a na to wpływ zdaje się mieć kilka czynników. Jedną z nich poznaliśmy po wypowiedzi prezydenta Brazylii Luiza Inácio Lula da Silvy, który wezwał kraje rozwijające się do zastąpienia dolara amerykańskiego swoimi własnymi walutami w międzynarodowym handlu. Podczas wizyty w Chinach Lula wezwał kraje BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA), by opracowały swoją alternatywną walutę do międzynarodowych rozliczeń. Podobne obawy przedstawił główny ekonomista kongresu Stanów Zjednoczonych Jared Bernstein. Wydaje się mieć to racjonalne wytłumaczenie, gdyż od 2008 r. globalne rezerwy walutowe w dolarze spadły z 63 proc. do 58 proc. Na jakie aktywa może mieć to wpływ i czego możemy się spodziewać?

Brazylia chcę połączyć siły z chinami

Wypowiedź prezydenta Brazylii zdaje się wpisywać w działania Chin, które również dążą do zakończenia dominacji dolara na arenie międzynarodowej. Obecnie Chiny są jednym z najważniejszych partnerów handlowych Brazylii, a wartość handlu między tymi krajami wyniosła w ub.r 150,4 mld dolarów. Słuchając wypowiedzi prezydenta Brazylii, warto pamiętać, że w interesie gospodarczym jego kraju mogłoby być uniezależnienie się od amerykańskiej waluty ze względu na jej mocne powiązanie z cenami surowców, których wartość obliczana jest w dolarze.

Źródło: CEIC data

Teoria uśmiechu dolara”

Teoria dollar smile" (uśmiechu dolara) to koncepcja ekonomiczna, która sugeruje, że wartość USD wykazuje tendencję do tworzenia kształtu litery. Zgodnie z tą teorią wartość dolara ma się umacniać w okresach ekspansji gospodarczej Stanów Zjednoczonych oraz w czasach kryzysu, podczas gdy słabsza jest w okresach umiarkowanego wzrostu.

Źródło: https://corporate.nordea.com/article/63638/global-the-dollar-smile-and-its-future

W teorii dollar smile" odnosi się do kursu wymiany USD, który układa się w kształt litery U (patrz wykres). Teoria ta zakłada, że wartość USD ma tendencję do wzrostu podczas cyklów gospodarczych i finansowych zawirowań, takich jak recesje, kryzysy finansowe i napięcia geopolityczne, ponieważ inwestorzy szukają bezpiecznej przystani dla swoich aktywów.

Z drugiej strony, w okresach silnego wzrostu gospodarczego USA, wartość USD ma tendencję do spadku, co może być spowodowane, iż inwestorzy szukają wyższych zwrotów z dokonanych inwestycji w bardziej ryzykownych, wysoko oprocentowanych walutach i aktywach. Dzieje się tak dlatego, że silniejsza gospodarka zazwyczaj oznacza bardziej stabilny klimat inwestycyjny, co pobudza chęć inwestorów do podejmowania większego ryzyka w celu osiągnięcia wyższych zysków.

Wreszcie, podczas okresów umiarkowanego wzrostu gospodarczego wartość dolara ma tendencję do zwyżki z mniejszą intensywnością niż w czasach kryzysu, ponieważ inwestorzy kierują się stabilnością USD.

Najogólniej, teoria dollar smile" sugeruje, że wartość USD jest silnie uzależniona od globalnych warunków gospodarczych, a inwestorzy będą kupować lub sprzedawać tę walutę w zależności od swoich przewidywań obecnej i przyszłej sytuacji światowej gospodarki. Obecnie indeks USD wskazuje na osłabienie się tej waluty. Może to być spowodowane spowolnieniem szybkiego wzrostu gospodarczego po pandemii względem innych gospodarek, co zdaje się zachęcać inwestorów z zagranicy do inwestowania w kraje rozwijające się. 

Źródło: Tradingview

Słabnący dolar dobry dla surowców?

Ceny surowców i wartość dolara są uznawane za negatywnie skorelowane, co oznacza, że wzrost wartości dolara może prowadzić do spadku cen surowców i odwrotnie. W rzeczywistości średnia korelacja dla notowań głównych surowców z indeksem dolara wynosi minus 0,13. Korelacja może przyjmować wartości od minus 1 do 1, gdzie te skrajne wartości oznaczają silną zależność. Mimo to korelacja minus 0,13 oznacza niską zależność. Co ciekawe, indeks dolara najbardziej zdaje się wpływać na notowania srebra, gdzie korelacja wynosiła minus 0,37. Z tego względu potencjalne osłabienie się dolara może najbardziej pozytywnie wpłynąć na cenę srebra, ale nie powinno mieć jednocześnie znaczącego wpływu na notowania surowców.

Źródło: Tradingview

 

Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.18% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

19 kwi 2023 9:40

W co inwestują obecnie fundusze Hedgingowe? Analiza raportu BofA

17 kwi 2023 14:55

Które pary walutowe mają największy potencjał do zmiany w kontekście wskazań analityków?

14 kwi 2023 13:29

LVMH – złe czasy dobre dla luksusowych marek. Dlaczego bogaci wydają więcej w trudnych czasach?

12 kwi 2023 14:56

Dlaczego Buffett stawia na japoński sektor handlowy?

11 kwi 2023 14:31

Co napędza ceny kryptowalut i czy ten trend może się utrzymać?

6 kwi 2023 14:46

Korelacja bitcoina z innymi kryptowalutami statystycznym okiem

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.