USA z największymi ujemnymi realnymi stopami procentowymi na świecie

15.07.2021 12:04|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Po wczorajszym wystąpieniu Jerome’a Powella, przewodniczącego Rezerwy Federalnej, w kongresie Stanów Zjednoczonych spadły rentowności amerykańskich obligacji skarbowych do poziomu 1,31 proc., podobnie jak i prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA (47 proc. szans na podwyżkę w listopadzie 2022 r. – według notowań kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych).

Podczas środowego wystąpienia prezes Rezerwy Federalnej powiedział, że inflacja, która gwałtownie rośnie (5,4 proc. w czerwcu), prawdopodobnie pozostanie w najbliższych miesiącach na wysokim poziomie. Jerome Powell uzasadnił, że jest ona tymczasowo wzmocniona przez efekt bazy, a gdy ten się skończy, to inflacja następnie osłabnie.

Szef Fed zasygnalizował jednocześnie brak rychłych zmian w utrzymywaniu bardzo niskich stóp procentowych banku centralnego. Dodał, że upłynie jeszcze sporo czasu, zanim rynek pracy w USA w pełni odzyska siły po uderzeniu pandemii. To może oznaczać, że odsuną się w czasie rozmowy na temat zmniejszania skali programu skupu aktywów w ramach QE (quantitative easing).

W reakcji na wczorajsze wystąpienie Powella można było zaobserwować osłabienie amerykańskiej waluty. Kurs EUR/USD po ostatnim impulsie spadkowym wzrósł w rejon 1,1850. Mocniej zareagowało złoto. Cena kruszcu wzrosła powyżej 1830 USD.

Pozytywnie na notowania złota może działać nie tylko nieco słabszy dolar, ale także powiększające się ujemne realne stopy procentowe. Inflacja ostatnio w USA wzrosła do 5,4 proc., a rentowność 10-letnich obligacji spadła do wspomnianych 1,31 proc. Tym samym różnica między oprocentowaniem obligacji a inflacja spadła w USA do najniższego poziomu od lat 80. ub. wieku.

Stany Zjednoczone wśród głównych gospodarek świata stają się światowym liderem, jeśli chodzi o skalę ujemnych realnych stóp procentowych. To z kolei może powodować, że Amerykanie mogą podejmować jeszcze większe ryzyko inwestycyjne i lokować kapitał poza bezpiecznymi instrumentami finansowymi, które realnie przynoszą ujemne stopy zwrotu.

Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy giełdowe w środę biły rekordy wszech czasów, a w czwartek rano także utrzymują się blisko historycznych maksimów. Kontrakty na Nasdaq odnotowują wzrost o niecałe 0,4 proc., zaś futures na S&P 500 oraz Dow Jones nieznacznie cofają się odpowiednio o 0,08 oraz 0,3 proc.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

14 Jul 2021 10:33

Dolar nowozelandzki liderem wzrostów

13 Jul 2021 12:43

Rusza sezon wyników na Wall Street

12 Jul 2021 12:30

EBC zapowiada zmianę strategii. Euro będzie pod presją?

9 Jul 2021 17:12

EBC i RPP utrzymują ten sam kierunek

9 Jul 2021 12:32

Giełdy odbijają po chwilowej przecenie

8 Jul 2021 12:19

Inwestorzy odwracają się od ryzykownych aktywów

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.