Inwestorzy odwracają się od ryzykownych aktywów

08.07.2021 12:19|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Popyt ze strony inwestorów na surowce czy akcje zdaje się spadać wraz z gasnącą skłonnością do ryzyka. Na wartości zdają się zyskiwać amerykańskie obligacje skarbowe.

W Europie główne giełdy i ich indeksy spadały o ok. 1 proc. spadki, na co zdawały się wpływać obawy o globalny wzrost gospodarczy i pogarszające się nastroje na rynkach.

W USA Rezerwa Federalna stwierdziła, jak wynika z ostatniego protokołu posiedzenia FOMC, że w amerykańskiej gospodarce widać znaczny postęp, co może prowadzić do szybszego, niż wcześniej oczekiwano, zmniejszenia programu skupu aktywów. Tym samym Fed nadal ma otwartą furtkę do ewentualnych podwyżek stóp procentowych na koniec 2022 r. lub na początku 2023 r.

Banki centralne sugerują łagodzenie

Rynek obligacji zdaje się jednak wskazywać, że perspektywa podwyżek się oddala. Szczyt koniunktury jest bliski. PKB i inflacja mogłyby zatem zacząć spadać po 2021 r. Ten sam trend zdaje się już zauważać chiński bank centralny. PBoC zasugerował bowiem złagodzenie polityki pieniężnej w celu pobudzenia wzrostu, w tym obniżenie stopy rezerw i zwiększenie płynności.

Przed zbyt szybkim zacieśnianiem polityki monetarnej ma się bronić także Europejski Bank Centralny. Według nieoficjalnych informacji EBC ma zmienić cel na inflacyjny, a w zasadzie go podnieść, z obecnego „blisko, ale poniżej 2 proc.” do „2 proc.”. To z kolei może wskazywać, że stopy procentowe w Eurolandzie nie wzrosną jeszcze przez wiele kwartałów lub nawet lat.

Trzy dni spadków cen ropy

Sytuacja odwróciła się również na rynku ropy naftowej, gdzie po bardzo intensywnych wzrostach dochodzi do szybkiej korekty, a cena zdaje się spadać już trzeci dzień z rzędu. Ropa Brent potaniała z ponad 77 USD do 73 USD, a inwestorzy nadal obawiają się, że OPEC+ nie osiągnie porozumienia w sprawie rozszerzenia wydobycia i kraje zaczną uwalniać produkcję ropy niezależnie.

Po rozbieżnościach między Arabią Saudyjską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi w sprawie rozszerzenia wydobycia ropy kartel musi jeszcze ustalić datę kolejnego spotkania w sprawie polityki naftowej. Tymczasem dane API pokazały, że zapasy ropy w USA spadły siódmy tydzień z rzędu, o 8 mln baryłek.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

7 lip 2021 12:21

Inwestorzy widzą koniec szybkiego wzrostu?

6 lip 2021 11:07

Gorąco na rynku ropy naftowej

5 lip 2021 11:35

Decyzja OPEC już dziś?

2 lip 2021 18:15

Dane z USA; etatów przybywa, ale bezrobocie rośnie

2 lip 2021 11:14

Dolar i indeksy na szczytach przed danymi o zatrudnieniu

1 lip 2021 13:08

Najlepszy miesiąc dolara od 2016 r.

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.