Gorąco na rynku ropy naftowej

06.07.2021 11:07|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Ciągły brak porozumienia przedstawicieli OPEC+ w sprawie zwiększenia poziomu wydobycia ropy naftowej zdaje się windować cenę surowca. Tym samym za rozbieżności stanowisk producentów surowca wszyscy możemy zapłacić więcej na stacjach paliw, a także przez rosnącą inflację.

Kontrakty terminowe na ropę WTI skoczyły we wtorek o 2 proc., powyżej 76,5 USD za baryłkę. Obecnie ceny oscylują wokół najwyższych poziomów od trzech lat. Wpływ na taki stan rzeczy mogły mieć doniesienia, że OPEC+ po raz kolejny opóźnia spotkanie ministrów w sprawie polityki wydobycia ropy.

Główni producenci ropy nie doszli do porozumienia w ubiegłym tygodniu, gdy Zjednoczone Emiraty Arabskie zablokowały porozumienie Arabii Saudyjskiej i Rosji, które przewidywało wzrost wydobycia o 2 mln baryłek ropy w drugiej połowie roku.

Wspomniane wyżej spotkanie OPEC+ miało doprowadzić do porozumienia w sprawie zwiększenia wydobycia w tym roku i w 2022 r. Iracki minister ds. ropy Ihsan Abdul Jabbar powiedział w poniedziałek, że Bagdad jest przywiązany do obecnego porozumienia z OPEC+ i nie chce, aby ceny ropy wzrosły powyżej obecnego poziomu. Minister wyraził również nadzieję, że w ciągu 10 dni może zostać ustalona data kolejnego spotkania.

Tymczasem w USA firmy energetyczne już trzy razy w czterech minionych dniach zwiększały liczbę aktywnych wież wiertniczych do wydobycia ropy i gazu ziemnego. W ubiegłym tygodniu ropa w USA zdrożała o 1,5 proc., co jest szóstym z rzędu tygodniem zwyżki. Z kolei kontrakty terminowe na ropę Brent oscylowały we wtorek wokół 77,5 USD za baryłkę, znajdując się blisko 32-miesięcznych maksimów i przedłużając zwyżki piąty dzień z rzędu.

Na rynku walutowym dolar amerykański wydaje się lokalnie osłabiać, na czym mogą zyskiwać walutowy surowcowe. Dolar australijski (AUD) wzrósł o prawie 1 proc. w stosunku do dolara amerykańskiego, gdy Bank Rezerw Australii postanowił stopniowo wycofać bezprecedensowe wsparcie awaryjne na ostatnim posiedzeniu. Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami Bank Rezerw Australii na lipcowym posiedzeniu utrzymał stopę kasową na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc. Jednocześnie zarząd zdecydował się przedłużyć obecny program skupu obligacji przynajmniej do połowy listopada. Ograniczył jednak wartość skupowanych obligacji do 4 mld AUD tygodniowo z obecnych 5 mld AUD, co oznacza tzw. tapering, czyli zmniejszanie programu skupu aktywów i normalizowanie polityki monetarnej.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

5 Jul 2021 11:35

Decyzja OPEC już dziś?

2 Jul 2021 18:15

Dane z USA; etatów przybywa, ale bezrobocie rośnie

2 Jul 2021 11:14

Dolar i indeksy na szczytach przed danymi o zatrudnieniu

1 Jul 2021 13:08

Najlepszy miesiąc dolara od 2016 r.

30 Jun 2021 13:03

Ropa z 50 proc. wzrostem od początku roku

29 Jun 2021 12:12

Znakomite nastroje gospodarcze w strefie euro

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.