Cena ropy naftowej osiągnęła najwyższy poziom od trzech lat. Tempo podwyżek robi wrażenie, a mogłoby być jeszcze wyższe, gdyby nie wariant Delta koronawirusa.
Kontrakty terminowe na ropę WTI oscylują ok. 73 USD za baryłkę, a w czerwcu mogą osiągnąć 10-procentowy wzrost. Od stycznia do czerwca ropa naftowa podrożała o ok. 50 proc., a takiego półrocza nie było na tym rynku od 2009 r.
Z czego mogą wynikać podwyżki? Gospodarki państw odzyskują siły po pandemii koronawirusa, a popyt na paliwo wzrasta. Sekretarz generalny OPEC powiedział we wtorek, że popyt na ropę wzrośnie w tym roku o 6 mln baryłek dziennie, z czego 5 mln baryłek przypadnie na II poł. 2021 r.
OPEC+ spotka się w tym tygodniu i oczekuje się, że grupa zwiększy podaż na sierpień o ok. 550 tys. baryłek dziennie. Dane API wskazują na spadek zapasów ropy w USA o 8,153 mln baryłek w tygodniu zakończonym 25 czerwca, wobec oczekiwań rynkowych na spadek o 4,460 mln baryłek.
Kolejne podwyżki cen ropy wydaje się ograniczać gwałtowny wzrost liczby zachorowań na COVID-19 w Azji oraz szybkie rozprzestrzenianie się wariantu Delta koronawirusa w niektórych krajach europejskich. Wielka Brytania odnotowała już 20 tys. zachorowań dziennie, co nawiązuje już do danych z jesieni 2020 r.
Delta straszy też na rynku walutowym
Indeks dolara amerykańskiego wzrósł w środę na sesji w Azji powyżej 92 pkt, zbliżając się do trzymiesięcznego maksimum na poziomie 92,41 osiągniętego na początku tego miesiąca. Inwestorzy wydają się zwracać w stronę bezpieczeństwa w związku z obawami dotyczącymi rozprzestrzeniania się wysoce zakaźnego wariantu wirusa Delta i jego wpływu na globalne ożywienie gospodarcze.
We wtorek Christopher Waller z Fed stwierdził, że bank centralny może być zmuszony do ograniczenia programu skupu aktywów już w tym roku, aby umożliwić podniesienie stóp procentowych pod koniec przyszłego roku.
Inwestorzy oczekują na piątkowy raport o wynagrodzeniach w USA za czerwiec, aby uzyskać wskazówki, w jakim kierunku zmierzają stopy procentowe, kiedy zostaną zmienione oraz w jakim tempie się to odbędzie.
Obecnie rynek stopy procentowej wycenia podobne szanse na wzrost stóp zarówno w USA, jak i Wielkiej Brytanii,. W strefie euro podwyżki stóp procentowych praktycznie w ogóle nie są brane pod uwagę w dającym się przewidzieć horyzoncie czasowym. Z tej perspektywy euro może być pod presją. W takiej sytuacji zarówno kurs EUR/USD mógłby zmierzać na niższe poziomy, podobnie jak i kurs EUR/GBP.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
77,46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.