Optymizm na europejskich parkietach

24.06.2021 11:47|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dobre nastroje nie opuszczają kupujących akcje, a indeksy europejskie pną się w górę. Na rynku walutowym inwestorzy czekają na decyzję Banku Anglii w sprawie stóp procentowych.

W czwartek europejskie akcje notowane są na zielono. Niemiecki DAX zdaje się zyskiwać 0,8 proc., a inne główne indeksy w Europie rosną od 0,3 proc. (w przypadku brytyjskiego FTSE 100) do 1,6 proc. (w przypadku włoskiego FTSE MIB).

Inwestorzy skupili się na perspektywach silnego wzrostu gospodarczego i nadal łagodnej polityki monetarnej prowadzonej przez Europejski Bank Centralny, o czym zapewniali jego przedstawiciele w tym tygodniu.

Rozpędza się największa gospodarka UE

Poznaliśmy dane na temat klimatu biznesowego. W czerwcu Ifo dla Niemiec wzrósł o 2,6 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, do 101,8 pkt, czyli do najwyższego poziomu od listopada 2018 r. Wydaje się, że największa gospodarka Europy nabiera tempa po złagodzeniu ograniczeń dotyczących epidemii. Firmy oceniły swoją obecną sytuację biznesową jako znacznie lepszą, a optymizm dotyczący drugiej połowy roku również wzrósł.

W sektorze usług wskaźnik wzrósł do 22,4 pkt, najwyższej wartości od maja 2019 r., ponieważ zarówno wskaźniki dotyczące bieżącej sytuacji, jak i oczekiwań gwałtownie wzrosły. Natomiast w sektorze handlu wskaźnik skoczył do 17,8 pkt, najwyższej wartości od lutego 2018 r., ze względu na wyraźną poprawę bieżącej działalności. Nastroje wśród producentów również poprawiły się do ponad trzyletniego maksimum.

Kiedy zmiana stóp w Wielkiej Brytanii?

Bank Anglii ma pozostawić w czerwcu swoją główną stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc., a skup obligacji na poziomie 3,4 mld funtów tygodniowo. Inwestorzy oczekują jednak, że decydenci dadzą więcej wskazówek na temat perspektyw gospodarczych i potwierdzą, że inflacja rośnie, a odbicie PKB jest o wiele silniejsze, niż oczekiwano.

Rośnie presja na bank centralny, aby podjął jakieś działania i zmienił retorykę dotyczącą inflacji, zwłaszcza po jastrzębiej zmianie Fed w zeszłym tygodniu. Mimo to, Bank Anglii prawdopodobnie utrzyma obecne nastawienie co najmniej do sierpnia.

Czerwiec to również ostatnie posiedzenie Andy'ego Haldane'a, głównego ekonomisty banku, który ostrzegał, że inflacja grozi przegrzaniem brytyjskiej gospodarki. Zatem Bank Anglii może być w najbliższej przyszłości jednym z bardziej jastrzębich banków centralnych, ponieważ oczekiwania inflacyjna w Wielkiej Brytanii są wyższe od tych w USA czy w strefie euro.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77,46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

23 Jun 2021 11:52

Powell nie zawiódł rynków. Rekordy w USA

22 Jun 2021 11:55

Rynek czeka na wystąpienie szefa Rezerwy Federalnej

21 Jun 2021 11:56

Risk off na początku tygodnia

18 Jun 2021 16:38

Indeksy uginają się. Krzywa rentowności bardziej płaska

18 Jun 2021 11:53

Mocniejszy dolar podciął wzrost cen surowców

17 Jun 2021 11:38

Rajd dolara po decyzji Rezerwy Federalnej

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.