Risk off na początku tygodnia

21.06.2021 11:56|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Wydaje się, że rynek obawia się tego, że Fed normalizując politykę monetarną, doprowadzi do pogorszenia sytuacji gospodarczej w USA. Rzadko zdarza się, aby zapowiedź podwyżek stóp procentowych kończyła się spadkiem rentowności obligacji, który wynika z tego, że rynek obawia się perspektyw wzrostu PKB i inflacji w długim terminie.

Rentowność 10-letnich obligacji USA spadła w poniedziałek do 1,4 proc., najniższego poziomu od lutego, a rentowność obligacji 30-letnich spadła poniżej 2 proc. po raz pierwszy od 4 miesięcy. W tym samym czasie wzrosły rentowności obligacji 2-letnich, co doprowadziło do wypłaszczenia krzywej rentowności, wskazując, że szczyt wzrostu PKB i inflacji może być już za nami. Odwrót w przypadku obligacji o długim terminie zapadalności może wskazywać, że inwestorzy są mniej optymistyczni co do wzrostu gospodarczego, podczas gdy wzrost rentowności obligacji o krótkim terminie zapadalności, które są najbardziej wrażliwe na zmiany stóp procentowych, może odzwierciedlać, że podwyżka stóp procentowych jest powszechnie oczekiwana. Tymczasem w tym tygodniu USA zaoferuje inwestorom 60 mld USD w obligacjach 2-letnich, 61 mld USD w obligacjach 5-letnich i 62 mld USD w obligacjach 7-letnich.

Na rynkach finansowych na początku tygodnia zaczął dominować risk off, a więc odejście od bardziej ryzykownych aktywów, co najbardziej było widoczne w notowaniach japońskiego indeksu Nikkei. W poniedziałek spadał on w pewnym momencie o ponad 4 proc., aby na koniec sesji stracić nieco ponad 3 proc. To wszystko także po tym, jak ostatnio Bank Japonii utrzymał masowe bodźce monetarne w celu wsparcia ożywienia gospodarczego kraju, jednocześnie przedłużając termin dla programów skupu aktywów i pożyczek wprowadzonych w zeszłym roku w celu skierowania funduszy do firm dotkniętych pandemią. Dodatkowo w niedzielę japoński rząd zdecydował o zakończeniu stanu wyjątkowego COVID-19, obejmującego Tokio, Hokkaido, Osakę i sześć innych prefektur, utrzymując jednocześnie przez kolejne trzy tygodnie stan wyjątkowy na Okinawie.

Jeszcze gorzej tydzień rozpoczął się na rynku kryptowalut, gdzie bitcoin przedłużył straty i spadł o ponad 8 proc. poniżej 33 000 USD. Spadki zdają się mieć związek z tym, że chińskie władze rozszerzyły swoją walkę z kryptowalutami. Syczuan był ostatnią prowincją, która zażądała zamknięcia 26 podejrzanych projektów wydobywczych kryptowalut do niedzieli, co oznacza, że około 90 proc. zdolności wydobywczych sieci bitcoin w Chinach ma zostać zamkniętych. W maju chiński rząd wezwał do ograniczenia wydobycia bitcoina z powodu obaw o zużycie energii. Obawy o potencjalną kontrolę regulacyjną również ważyły na nastrojach inwestorów.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77.46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

18 cze 2021 16:38

Indeksy uginają się. Krzywa rentowności bardziej płaska

18 cze 2021 11:53

Mocniejszy dolar podciął wzrost cen surowców

17 cze 2021 11:38

Rajd dolara po decyzji Rezerwy Federalnej

16 cze 2021 9:04

Dolar mocniejszy przed decyzją Fed

15 cze 2021 12:34

Rekordy na giełdach dzień przed decyzją Rezerwy Federalnej

14 cze 2021 11:59

Co ogłosi Rezerwa Federalna?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.