Indeksy uginają się. Krzywa rentowności bardziej płaska

18.06.2021 16:38|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Spadki na giełdach w USA: Dow Jones stracił ok. 400 pkt i zanotował 2 proc. stratę w skali tygodnia, największą od stycznia br. James Bullard, przedstawiciel Rezerwy Federalnej zapowiedział w piątek, że widzi pierwszą podwyżkę stóp procentowych pod koniec 2022 r.

Piątkowe spadki indeksów w USA mogą wynikać z tego, że inwestorzy nadal analizują przedstawione w środę stanowisko Rezerwy Federalnej oraz świeże dane gospodarcze. Spadki rentowności papierów skarbowych częściowo odzwierciedlają z kolei nieco mniejszy optymizm co do wzrostu gospodarczego.

Rezerwa Federalna komunikowała w środę, że obecnie oczekuje dwóch podwyżek stóp procentowych do końca 2023 r., a jej szef Jerome Powell wspomniał, że dyskusja o ograniczeniu skupu obligacji prawdopodobnie rozpocznie się wkrótce. Inwestorzy byli nieco zdezorientowani, kiedy dokładnie miałoby to nastąpić. Jednocześnie decydenci z Fed prognozowali wyższą inflację i wzrost PKB w tym roku, ale ostatnie dane wskazywały na rosnącą liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych i spadającą sprzedaż detaliczną. Rynek mieszkaniowy również zaczyna zwalniać. Do tego pojawia się zagrożenia rozprzestrzeniania się wariantu delta koronawirusa.

Ropa zepchnięta ze wznoszącej fali

Kontrakty terminowe na ropę WTI po czterech tygodniach nieustannych wzrostów spadły w piątek drugą sesję z rzędu, do 70,8 USD za baryłkę. Doszło do tego po tym, gdy w związku z przesłaniem Fed dotyczącym podwyżki stóp procentowych dolar amerykański umocnił się do poziomu obserwowanego ostatnio ponad dwa miesiące temu.

Jednocześnie wzrosły obawy o popyt na paliwa, gdy w czwartek Wielka Brytania poinformowała o największym dziennym wzroście liczby nowych przypadków zachorowań na COVID-19 od połowy lutego.

Na ceny ropy wpłynęły również informacje o tym, że rozmowy między Teheranem a Waszyngtonem w sprawie ożywienia porozumienia nuklearnego z 2015 r. zbliżyły się do porozumienia. Mimo to cena ropy WTI utrzymuje się blisko najwyższego poziomu od ponad dwóch lat.

Inwestorzy czekają na podwyżki stóp, ostrożnie patrzą na wzrost PKB

Tzw. krzywa rentowności obligacji skarbowych spłaszczyła się pod koniec wzburzonego na rynkach tygodnia. Rentowność 10-letniej obligacji skarbowej USA oscylowała wokół 1,5 proc., po wzroście do 1,59 proc. w środę i spadku do 1,47 proc. w czwartek. W tym samym czasie rentowność obligacji dwuletnich wyniosła 0,24 proc., co jest najwyższym poziomem od kwietnia 2020 r.

Odwrót w obligacjach o długich terminach wskazuje, że inwestorzy mogą być mniej optymistyczni co do wzrostu gospodarczego, podczas gdy gwałtowny wzrost rentowności obligacji o krótkich terminach, które są najbardziej wrażliwe na zmiany stóp procentowych, odzwierciedla, że podwyżka stóp procentowych jest powszechnie oczekiwana.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77,46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

18 cze 2021 11:53

Mocniejszy dolar podciął wzrost cen surowców

17 cze 2021 11:38

Rajd dolara po decyzji Rezerwy Federalnej

16 cze 2021 9:04

Dolar mocniejszy przed decyzją Fed

15 cze 2021 12:34

Rekordy na giełdach dzień przed decyzją Rezerwy Federalnej

14 cze 2021 11:59

Co ogłosi Rezerwa Federalna?

11 cze 2021 11:43

Rekordowa inflacja nikogo nie szokuje

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.