Rekordowa inflacja nikogo nie szokuje

11.06.2021 11:43|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Za nami dwa najważniejsze wydarzenia tego tygodnia, czyli decyzja EBC oraz publikacja inflacji CPI z USA. Nie wprowadziły one jednak znacznej zmienności na rynki tak.

Inflacja bazowa w Stanach Zjednoczonych zbliżyła się do poziomu niemal 4 proc., osiągając najwyższą wartość od 1992 r. – równą 3,8 proc. Inflacja CPI z kolei wzrosła do 5 proc. w maju i była najwyżej od 2008 r. Niemniej jednak ze względu na efekt bazy inflacja w USA może stabilizować się w kolejnych miesiącach, a dane za maj mogły przynieść już szczyt odczytów tego wskaźnika za oceanem.

Może na to także wskazywać rynek obligacji USA, gdzie rentowność 10-letnich obligacji skarbowych znalazła się w piątek na najniższym poziomie od 3 miesięcy, wynosząc 1,43 proc., pomimo wspomnianych ostatnich danych wskazujących na dynamiczny wzrost cen. Aukcje obligacji skarbowych, które odbyły się w tym tygodniu, pokazały silny popyt na 10-letnie i 3-letnie obligacje oraz mieszany popyt na obligacje 30-letnie. Inwestorzy najwyraźniej uznali, że presja inflacyjna jest przejściowa, zgodnie z komentarzami Fed, podczas gdy ożywienie na rynku pracy jest dalekie od zakończenia. Wstępna liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA okazała się wyższa, niż oczekiwano, wynosząc 376 tys. Uwaga skupia się teraz na przyszłotygodniowym posiedzeniu Fed w poszukiwaniu wskazówek dotyczących harmonogramu taperingu, czyli zmniejszania programu skupu aktywów.

Optymistyczne prognozy EBC

W Europie indeksy notowane były w piątek blisko rekordowych poziomów, po tym jak świeże dane gospodarcze pokazały, że niemieckie ceny hurtowe wzrosły w maju najbardziej od lipca 2008 r., a brytyjski PKB wzrósł w kwietniu w solidnym tempie, wskazując na szybsze ożywienie gospodarcze wraz ze zmniejszeniem ograniczeń związanych z epidemią.

Europejski Bank Centralny potwierdził w czwartek swoje bardzo akomodacyjne nastawienie w polityce monetarnej i zrewidował w górę prognozy wzrostu gospodarczego i inflacji na lata 2021 i 2022.

Sytuacja w Indiach już nie ciąży rynkowi ropy?

Na rynku surowców, który odpowiedzialny jest m.in. za tak istotny wzrost inflacji, kontrakty terminowe na ropę WTI oscylują nadal przy 70 USD za baryłkę, utrzymując się na poziomach najwyższych od 2018 r. Może mieć to związek z perspektywami silnego popytu na ropę naftową w obliczu ożywienia gospodarczego po pandemii na półkuli północnej.

OPEC podał w swoim czerwcowym raporcie, że popyt na ropę wzrośnie w tym roku o 5,95 mln baryłek dziennie, czyli bez zmian w stosunku do prognozy z maja. Inwestorzy zlekceważyli wzrost zapasów benzyny w USA w ub. tygodniu, który wskazał na słabszy od oczekiwań popyt na paliwa na początku lata, a także spadek popytu na paliwa w Indiach do najniższego poziomu od sierpnia 2020 r.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77,46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

10 cze 2021 11:48

Dzień z EBC i inflacją z USA

9 cze 2021 11:25

Ropa powyżej 70 USD za baryłkę

8 cze 2021 9:58

Surowce cofają się ze szczytów

7 cze 2021 10:26

Spokojny początek tygodnia po szczycie G7

4 cze 2021 17:39

Dane z rynku pracy w USA nieco poniżej oczekiwań

4 cze 2021 11:31

W oczekiwaniu na raport z rynku pracy dolar rozdaje karty

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.