Gorączka na rynku surowców, która rozpoczęła się po tym, jak ropa naftowa ponad rok temu była notowana na ujemnych poziomach, zdaje się powoli wygasać. Może to oznaczać zmniejszenie tempa wzrostu lub przejście do tworzenia lokalnych korekt.
Ropa naftowa, która była notowana na najwyższym poziomie od trzech lat, zdaje się we wtorek oddawać część zysków. Ceny spadły ze szczytów osiągniętych podczas poprzedniej sesji w związku z obawami o popyt. Dane pokazały bowiem, że import surowca w Chinach spadł w maju do najniższego poziomu od pięciu miesięcy.
Inwestorzy oczekują na wynik rozmów nuklearnych w Iranie, które odbędą się 10 czerwca. Porozumienie może doprowadzić do zwiększenia produkcji ropy naftowej w tym kraju o 500 tys. baryłek. Wielu analityków spodziewa się jednak, że ugoda nie zostanie osiągnięta przed wyborami prezydenckimi w Iranie, a te odbędą się w przyszłym tygodniu.
OPEC+ spodziewa się z kolei dalszego spadku zapasów ropy w najbliższych miesiącach. Zapowiedział to w poniedziałek sekretarz generalny OPEC. W ubiegłym tygodniu OPEC+ zgodził się na stopniowe zmniejszanie ograniczeń dostaw surowca.
Od początku roku baryłka WTI podrożała o ponad 40 proc., zaś w skali miesiąca zyskuje prawie 6 proc.
Zwrot w notowaniach metali
Nieco gorszy sentyment pojawił się również na rynku złota, które miało za sobą dwa miesiące wzrostów wynoszących około 10 proc. Cenny metal zdawał się zyskiwać dzięki słabnącemu dolarowi oraz pogłębiającym się ujemnym realnym stopom procentowym. Teraz te dwa czynniki mogą zacząć się odwracać. Oznacza to, że dolar może już tak gwałtownie nie tracić na wartości, a ujemne realne stopy osiągną swoje największe wartości w tym miesiącu ze względu na efekt bazy w danych o inflacji. We wtorek złoto było notowane pod poziomem 1900 USD, czyli poniżej 5-miesięcznych szczytów.
Uczestnicy rynku próbują ocenić bieżącą presję inflacyjną, co może dostarczyć dalszych wskazówek na temat kolejnych kroków Fed, które poznamy już w przyszłym tygodniu. Tymczasem sekretarz skarbu Janet Yellen ponownie opowiedziała się za pakietem wydatków prezydenta Bidena o wartości 4 bilionów dolarów i powiedziała, że wyższe stopy procentowe byłyby korzystne dla USA.
Srebro również zdaje się charakteryzować osłabieniem trendu wzrostowego. Rynek ten od od końca marca do połowy maja poruszał się w jednostajnym trendzie wzrostowym, aby utracić swój impet ponad dwa tygodnie temu. Na pozostałych rynkach metali przemysłowych także można obserwować tendencje wyhamowujące ostatnie trendy: zdecydowanie spadły ceny stali, a ceny miedzi znajdują się w konsolidacji.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
77,46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.