Zbliżamy się do kluczowego dnia tygodnia, czyli piątku, kiedy zostaną opublikowane dane z amerykańskiego rynku pracy, ale i przed tym emocji nie brakuje. Na pierwszy plan w środku tygodnia wysunęły się ropa naftowa oraz turecka lira.
Ceny ropy naftowej zdają się kontynuować wzrosty już trzecią sesję z rzędu, a baryłka WTI notowana jest w okolicach najwyższego poziomu od października 2018 r., czyli powyżej 68 USD. Wydaje się, że głównym czynnikiem pomagającym ropie jest optymizm związanym z silnym popytem na paliwa i zgodą OPEC+ na utrzymanie planu stopniowego łagodzenia ograniczeń dostaw do lipca.
Saudyjski minister energii wykazał zaufanie, że solidne ożywienie popytu w USA i Chinach, dwóch największych na świecie konsumentów ropy, wraz ze szczepieniami doprowadzi do dalszego przywrócenia równowagi na globalnym rynku ropy. Dwóch zachodnich dyplomatów powiedziało, że jest mało prawdopodobne, aby światowe mocarstwa i Iran osiągnęły ostateczne porozumienie w obecnej rundzie rozmów, aby wznowić porozumienie nuklearne z 2015 r.
Władze Turcji nie pomagają swojej walucie
Turecka lira w środę osunęła się do kolejnego rekordowo niskiego poziomu 8,7775 wobec dolara amerykańskiego. Tuż przed tym prezydent Recep Erdogan powiedział, że stopy procentowe muszą zostać obniżone w ciągu najbliższych dwóch miesięcy i dodał, że rozmawiał o tym z nowym gubernatorem banku centralnego.
Dane o inflacji w Turcji za maj mają zostać opublikowane w czwartek, z prognozami wskazującymi na dalszy wzrost do 17,3 proc., czyli najwyższego od maja 2019 r. Lirze nie pomogły także decyzje o usunięciu zastępcy prezesa banku centralnego Oguzhana Ozbasa, dwa miesiące po tym, gdy Erdogan zwolnił prezesa banku Naci Agbala, co doprowadziło do silnego osłabienia liry w marcu.
Kryptowaluty przed kolejnym okresem wysokiej zmienności?
Na rynku kryptowalut wydaje się, że obserwujemy ciszę przed burzą. Dzienna zmienność kursu bitcoina, liczona wskaźnikiem RSI (14) spadła do poziomów ostatnio obserwowanych w marcu 2020 r. Wskaźnik RSI (14) dla zmienności tygodniowej znajduje się z kolei na poziomie najniższym od kwietnia 2020 r. Oznacza, to, że od ponad roku nie było tak spokojnie na rynku bitcoina, jak jest teraz.
Zmienność jednak to miara sinusoidalna. Oznacza to, że po okresach wysokiej zmienności mogą przychodzić stagnacja, po niej zaś znów może przyjść okres wysokiej zmienności. Niewykluczone więc, że na rynku krypto może szykować się kolejny okres większych zmian cen.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
77,46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.