Zatrzymać rajd na rynku ropy – to obecnie trudne zadanie, ponieważ pojawią się kolejne nowe czynniki, które generują popyt na surowiec przed sezonem letnim. Wydaje się, że wszystko zmierza do tego, aby ruch turystyczny odbywał się z jak najmniejszymi przeszkodami.
Ropa naftowa zdaje się drożeć w środę, przedłużając zyski z poprzedniej sesji, w obliczu oznak silnego popytu na paliwa w zachodnich gospodarkach. Administracja prezydenta Joe Bidena ma właśnie tworzyć eksperckie grupy robocze z Kanadą, Meksykiem, Unią Europejską i Wielką Brytanią, aby ustalić, jak najlepiej i bezpiecznie wznowić podróże po 15 miesiącach ograniczeń związanych z pandemią.
CDC, amerykańska agencja rządowa wchodząca w skład resortu zdrowia, złagodziła już obostrzenia dotyczące podróży lotniczych dla ponad 110 krajów i terytoriów. Z kolei EIA, czyli Energy Information Administration, w swojej prognozie przewiduje spadek globalnych zapasów ropy w II połowie 2021 r. API podało już zresztą, że w tygodniu zakończonym 4 czerwca, zapasy ropy w USA spadły o 2,1 mln baryłek. Wprawdzie mówi się sporo o prawdopodobnym zastrzyku ropy z Iranu, jednak sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że nawet jeśli Waszyngton osiągnie porozumienie nuklearne z Iranem, setki amerykańskich sankcji na Teheran pozostaną w mocy.
Według prognoz OPEC popyt na ropę w czwartym kwartale 2021 r. ma wynieść 99,74 mln baryłek dziennie, co oznaczać może powrót do poziomów sprzed pandemii. W czwartym kwartale 2019 r. popyt wynosił 100,79 mln b/d. Tymczasem z danych agencji EIA wynika, że jeszcze w czwartym kwartale 2021 oraz pierwszym kwartale 2022 r. popyt będzie przewyższać podaż o około pół miliona baryłek dziennie. Dopiero drugi kwartał 2022 r. ma przynieść równowagę na rynku ropy. To z kolei może oznaczać, że producentom może zależeć na jak najwyższej cenie baryłki do momentu osiągnięcia równowagi. Niewykluczone zatem, że obecny sezon wakacyjny, jeśli ruszy pełną parą, może przynieść kolejny wzrost cen ropy naftowej, a poziom 73-75 USD za baryłkę WTI nie jest wykluczony.
Dziś rano ropa WTI była notowana dziś rano powyżej 70 USD za baryłkę, czyli na najwyższym poziomie od października 2018 r. Z kolei ropa Brent przekroczyła 72,5 USD za baryłkę, i była notowana najwyżej od maja 2019 r.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
77,46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.