Mocniejszy dolar podciął wzrost cen surowców

18.06.2021 11:53|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Ceny towarów i surowców wydają się silnie spadać w trzecim tygodniu czerwca. Przyczyny? Zyskujący na wartości dolar oraz posunięcia Chin w celu złagodzenia inflacji i jastrzębie prognozy Rezerwy Federalnej, które mogły skłonić inwestorów do zamknięcia długich pozycji i sprzedaży kontraktów terminowych.

Cena miedzi, uważanej za barometr nastrojów gospodarczych, spadła w tydzień o ponad 7,5 proc., czyli najwięcej od marca 2020 r. Inne metale bazowe, jak choćby nikiel, potaniały o blisko 6 proc. Złoto spadło w tym tygodniu o prawie 5 proc., czyli najwięcej od ponad roku, a pallad potaniał o 11 proc., i to tylko w czwartek.

Kontrakty terminowe na soję zmierzają ku tygodniowemu spadkowi o ponad 11 proc., największemu od siedmiu lat, i wymazują wszystkie zyski z 2021 r. Kukurydza i pszenica zmierzają ku tygodniowemu spadkowi o odpowiednio 5 proc. i 7 proc.

Dlaczego o tym piszemy? Otóż ostatnie miesiące wskazywały na silny wzrost inflacji spowodowanej głównie wzrostem kosztów, a te podnosiły m.in. coraz wyższe ceny surowców. Teraz cofnięcie cen surowców sprawia, że rosną szanse, by inflacja w danych za maj 2021 r. osiągnęła swój cykliczny szczyt.

Dolar amerykański mierzony swoim indeksem osiągnął w tym tygodniu 9-tygodniowe maksima, zbliżając się w piątek do 92 pkt. Doszło do tego po posiedzeniu FOMC, na którym decydenci Rezerwy Federalnej USA zasygnalizowali dwie podwyżki stóp procentowych do końca 2023 r., a szef Fed Jerome Powell zauważył również, że dyskusja na temat ograniczenia zakupów obligacji prawdopodobnie rozpocznie się wkrótce.

Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA wzrosła do 412 tys., co jest pierwszym wzrostem od 7 tygodni. Prognozy zakładały 359 tys. nowych wniosków. Nowe prognozy banku centralnego USA wskazują na wzrost inflacji w tym roku, choć w 2022 r. presja cenowa ma zwolnić.

O ile surowce i dolar amerykański gwałtownie zareagowały na zmiany w projekcjach Fed, o tyle rynek akcji pozostaje niewzruszony. Indeks Nasdaq 100 osiągnął wręcz wczoraj nowy historyczny szczyt, a Dax czy Euro Stoxx 50 pozostają przy rekordach wszech czasów. Giełdowe byki trzymają się swoich pozycji dopóty, dopóki obowiązują ujemne realne stopy procentowe, a dwie czy trzy podwyżki stóp za dwa lata nie wydają się robić w tym momencie na nich wrażenia.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77,46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

17 Jun 2021 11:38

Rajd dolara po decyzji Rezerwy Federalnej

16 Jun 2021 9:04

Dolar mocniejszy przed decyzją Fed

15 Jun 2021 12:34

Rekordy na giełdach dzień przed decyzją Rezerwy Federalnej

14 Jun 2021 11:59

Co ogłosi Rezerwa Federalna?

11 Jun 2021 11:43

Rekordowa inflacja nikogo nie szokuje

10 Jun 2021 11:48

Dzień z EBC i inflacją z USA

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.