Czy na rynkach finansowych zaczyna się gorący tydzień? Uwaga inwestorów koncentruje się na tym, co zdecyduje najważniejszy bank centralny świata, czyli amerykańska Rezerwa Federalna. Nawet jeśli w polityce finansowej Fed nie nastąpi przełom, to istotne okażą się projekcje makroekonomiczne.
Oczekiwania mogą być następujące: podczas dwudniowego posiedzenia, którego rezultat zostanie ogłoszony w środę, Fed utrzyma bardzo luźną politykę monetarną. W komentarzach Jerome'a Powella, czyli przewodniczącego Rezerwy Federalnej, rynek będzie się doszukiwał wskazówek na temat spojrzenia banku centralnego na rosnącą w USA inflację.
Dotychczas niewielu członków Fed nakłaniało do rozpoczęcia debaty nad tym, jak i kiedy zacząć zmniejszać wsparcie dla gospodarki, ale byli też tacy, którzy ostrzegali, że presja inflacyjna jest tymczasowa i nadal potrzebny jest znaczny dalszy postęp w kierunku celów banku centralnego w zakresie zatrudnienia i inflacji.
Oczy inwestorów mogą być także zwrócone na projekcje makroekonomiczne Fed, gdzie mówi się o możliwym zasygnalizowaniu podwyżki stóp procentowych w 2023 r. Zatem lepsze perspektywy dla PKB i rynku pracy wraz z podniesieniem ścieżki dla kosztu pieniądza mogłyby być korzystne dla USD.
Przed środową decyzją Fed na giełdach zdaje się dominować optymizm, a europejskie akcje osiągnęły w poniedziałek rekordowo wysokie poziomy. Pozytywny sentyment zdaje się utrzymywać także po zeszłotygodniowym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego i wypowiedziach szefowej tej instytucji – Christine Lagarde. Mówiła ona m.in. o tym, że bodźce monetarne i fiskalne powinny pozostać w mocy do czasu, aż pojawią się wyraźne oznaki, że trwa mocne, solidne i zrównoważone ożywienie gospodarcze. Lagarde powiedziała również, że w przyszłości może być mniejsza potrzeba stosowania nadzwyczajnych środków wsparcia ze strony EBC, ponieważ obecnie oczekuje się, że ożywienie gospodarcze będzie postępować szybciej, niż wcześniej przewidywano.
Nadzieje na poprawę sytuacji ekonomicznej świata dziś mogą nadal pchać ceny ropy naftowej w górę, przedłużając serię trzech tygodni podwyżek. Mogą za tym stać: lepsze perspektywy popytu na paliwa oraz przyspieszenie szczepień COVID-19, co przekłada się na znoszenie ograniczenia w podróżowaniu.
W piątek Międzynarodowa Agencja Energetyczna stwierdziła w swoim raporcie miesięcznym, że OPEC+ musi zwiększyć wydobycie. Kartel zgodził się ostatnio na utrzymanie planu stopniowego łagodzenia ograniczeń dostaw do lipca, sygnalizując ciągłe umacnianie się fundamentów rynkowych. Goldman Sachs opublikował tymczasem notkę, z której wynika, że spodziewa się wzrostu baryłki Brent do 80 dolarów tego lata. Dziś przed południem baryłka Brent kosztowała 73 USD, a WTI 71 USD.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
77,46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.