W dzisiejszych projekcjach Rezerwy Federalnej może pojawić się zapowiedź podniesienia stóp procentowych w 2023 r. Rynek zdaje się już dyskontować taki scenariusz, ponieważ kontrakty terminowe na stopę funduszy federalnych wskazują możliwość dwóch podwyżek do końca 2023 r.
Przed decyzją i projekcjami Fed, które pojawią się o godzinie 20:00, dolar amerykański wydaje się relatywnie silny, a indeks amerykańskiej waluty znajduje się blisko 5-tygodniowych szczytów.
Rynkowe oczekiwania zakładają, że oprócz ewentualnego podniesienia projekcji dla stóp procentowych na 2023 r. bank centralny USA będzie nadal utrzymywał akomodacyjną politykę monetarną dopóty, dopóki sytuacja gospodarcza się nie poprawi.
Wydaje się, że inwestorzy przestali obawiać się inflacji po wielokrotnych zapewnieniach ze strony przedstawicieli Fed, że jest ona zjawiskiem przejściowym. Z danych gospodarczych wynika, że sprzedaż detaliczna w USA spadła w maju o 1,3 proc., podczas gdy rynek oczekiwał spadku o 0,8 proc., a ceny producentów wzrosły bardziej niż oczekiwano. Statystyki opublikowane w zeszłym tygodniu pokazały, że inflacja cen konsumpcyjnych w USA osiągnęła najwyższy poziom od 2008 r., ale może być to spotęgowane efektem bazy z maja 2020 r.
Złoto: dołek po dwóch udanych miesiącach
Mocniejszy dolar, brak obaw o inflację i jej ewentualnie przejściowy charakter, mogą być czynnikami, które nie sprzyjają notowaniom złota. Stąd też notowania kruszcu zdają się znajdować blisko najniższego poziomu od 4 tygodni.
Złoto miało za sobą dwa udane miesiące, którym sprzyjała słabość amerykańskiej waluty oraz powiększające się ujemne realne stopy procentowe w USA. Dziś wydaje się, że oprocentowanie stóp już nie będzie się dalej pogłębiać. Co więcej, mogą zacząć rosnąć rentowności amerykańskich obligacji, co dla złota nie byłoby najlepszą informacją. Obecnie rentowność 10-letnich amerykańskich papierów skarbowych wynosi blisko 1,5 proc.
Wznosząca fala cen ropy
Ceny ropy naftowej w środę nieznacznie zyskały na wartości, pokonując wieloletnie maksima. Na podwyżki mogły wpływać lepsze perspektywy popytu w związku z przyspieszeniem szczepień przeciwko wirusowi COVID-19, co przyczynia się do znoszenia ograniczeń w podróżach w Europie i USA.
OPEC+ zgodził się utrzymać swój plan stopniowego zmniejszania ograniczeń dostaw ropy naftowej do lipca, sygnalizując ciągłe umacnianie się fundamentów rynkowych. Zmniejszyły się też oczekiwania na zwiększenie eksportu irańskiej ropy, ponieważ wiceminister spraw zagranicznych tego kraju Abbas Araghchi powiedział, że mało prawdopodobne jest zakończenie rozmów nuklearnych w Teheranie przed wyborami prezydenckimi w tym kraju.
Dane Amerykańskiego Instytutu Paliw (API) pokazały, że zapasy ropy naftowej w USA spadły o 8,537 mln baryłek w tygodniu zakończonym 11 czerwca 2021 r., co jest największym spadkiem od września 2020 r.
Ceny ropy wydają się ignorować rozprzestrzenianie się nowego szczepu koronawirusa z Indii oraz np. opóźnienie pełnego otwarcia brytyjskiej gospodarki, właśnie ze względu zakażenia indyjską odmianą koronawirusa.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
77,46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.