Podawany przez Komisję Europejską wskaźnik nastrojów gospodarczych w strefie euro wzrósł w czerwcu o 3,4 pkt w porównaniu z poprzednim miesiącem, do 117,9 pkt, czyli rekordowego poziomu osiągniętego w maju 2000 r. i znacznie powyżej długoterminowej średniej oraz poziomu sprzed pandemii.
Wydaje się, że istotny udział mają w tym nadzieje na silne ożywienie gospodarcze, które postępuje wraz ze znoszeniem restrykcji i szczepieniom przeciwko COVID-19.
Na rynku złota nastroje dalekie od znakomitych
Bardzo dobry sentyment na rynkach oraz szanse na podwyżki stóp procentowych w USA na przełomie lat 2022 i 2023 r. wydają się nie służyć rynkowi złota. Ceny kruszcu pod koniec czerwca utrzymywały się blisko 7-tygodniowego minimum, na poziomie 1760 dolarów. Zapowiada się, że czerwiec może być na tym rynku najgorszym miesiącem od 2016 r.
Przypomnijmy, że źródłem obniżek mogły być wypowiedzi urzędników amerykańskiej Rezerwy Federalnej, którzy na początku miesiąca przyspieszyli oczekiwane tempo zacieśniania polityki monetarnej. Silny sentyment do dolara również wpłynął na złoto stanowiące na rynku inwestorskim tzw. bezpieczną przystań.
W skali miesiąca ceny złota mogą spaść o ok. 7 proc., najwięcej od listopada 2016 r.
Delta kontra ceny ropy
Ceny ropy naftowej spadły we wtorek drugi dzień z rzędu, ponieważ gwałtowny wzrost liczby przypadków COVID-19 w Azji oraz szybkie rozprzestrzenianie się wariantu delta koronawirusa w niektórych krajach europejskich przywróciły obawy o odbudowę popytu na paliwa.
Inwestorzy czekają również na czwartkowe spotkanie OPEC+, na którym sojusz ma ogłosić zwiększenie produkcji w sierpniu o 550 tys. baryłek dziennie, co stanowi zaledwie jedną czwartą oczekiwanego globalnego deficytu w tym miesiącu.
W ubiegłym tygodniu ropa była najdroższa od października 2018 r. i nadal ma stopę zwrotu wynoszącą w tym roku ponad 50 proc.
Waluty drgną w piątek?
Rynek walutowy czeka na publikację danych z amerykańskiego rynku pracy. Stąd zmienność par dolarowych może być ograniczona, a dopiero piątek może przynieść większe zmiany kursów.
Przy dobrych danych dolar miałby szansę na kontynuację aprecjacji zapoczątkowanej przez zmianę projekcji Fed, gdyż poprawa sytuacji na rynku pracy może oznaczać przyspieszenie podwyżek stóp procentowych w USA.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
77,46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.