Przełom czerwca i lipca może stanowić gorący okres dla rynków finansowych ze względu na liczbę publikowanych danych makroekonomicznych, w tym z amerykańskiego rynku pracy.
Rezerwa Federalna ma podwójny mandat, co oznacza, że patrzy nie tylko na inflację, która ostatnio zdecydowanie wzrosła, ale przede wszystkim spogląda na stan rynku pracy. Fed poczuje się komfortowo przy podejmowaniu swoich decyzji w momencie, gdy gospodarka osiągnie stan pełnego zatrudnienia. Stąd też piątkowe statystyki (NFP) mogą być kluczowe dla szacowania terminu najbliższej podwyżki stóp procentowych.
Eric Rosengren z Fed w swoim ostatnich wypowiedziach stwierdził, że jeśli sytuacja na rynku pracy będzie się szybko poprawiać, to są szanse nawet na podwyżkę już pod koniec 2022 r. Czego zatem teraz oczekuje rynek przed publikacjami z USA w tym tygodniu?
Raport o zatrudnieniu w USA prawdopodobnie pokaże wzrost miejsc pracy o 675 tys. w czerwcu, po wzroście w maju o 559 tys. (niższym od oczekiwań). Szerszy zakres otwieranych firm nadal pobudza aktywność gospodarczą i popyt na pracę. Stopa bezrobocia ma z kolei spaść z 5,8 proc. do 5,7 proc., jednak jest to wartość nadal bardzo wysoka w porównaniu do 3,5 proc. przed epidemią. Z kolei wskaźnik ISM Manufacturing PMI powinien ukazać silne tempo ekspansji w fabrykach mimo trwających ograniczeń w podaży. Inne ważne publikacje to dane o handlu zagranicznym, wydatki budowlane, zmiana zatrudnienia ADP, sprzedaż domów, ceny domów Case-Shiller, Chicago PMI, indeks produkcji Dallas Fed oraz ostateczny odczyt Markit Manufacturing PMI.
Z kolei w Europie w centrum uwagi znajdą się wstępne wskaźniki inflacji dla strefy euro, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Szwajcarii, a także dane dotyczące bezrobocia w strefie euro, Niemczech i Francji. Inflacja cen konsumpcyjnych w 19 krajach bloku walutowego prawdopodobnie zmaleje w czerwcu, powracając do celu EBC wynoszącego nieco poniżej 2 proc. Inwestorzy będą również śledzić wyniki badań wśród przedsiębiorców w strefie euro, niemiecką sprzedaż detaliczną i ceny importowe, hiszpańskie i włoskie wskaźniki PMI oraz zaufanie konsumentów i konsumpcję gospodarstw domowych we Francji.
Dla stale rosnących cen ropy naftowej kluczowy może być czwartek, gdyż inwestorzy będą śledzić spotkanie OPEC+, na którym główni producenci ropy naftowej prawdopodobnie zwiększą wspólną produkcję o ok. 500 tys. baryłek dziennie ze względu na korzystne zachowanie ceny surowca oraz szacunki wzmożonego popytu w lipcu i sierpniu.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
77,46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.