Decyzja OPEC już dziś?

05.07.2021 11:35|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Spór o wielkość zwiększenia podaży ropy w kolejnych miesiącach doprowadził do zawieszenia rozmów OPEC+ pod koniec ubiegłego tygodnia. Rozmowy mają zostać wznowione dziś i być może konsensus zostanie osiągnięty.

Ceny ropy Brent wspięły się dziś do poziomu 76 dolarów za baryłkę, wyrównując szczyty z 2018 r. Inwestorzy nadal śledzą poczynania OPEC+ i szanse na porozumienie. Kartel spotka się ponownie dziś, aby wypracować porozumienie w sprawie poziomu produkcji na II poł. br. oraz na 2022 r.

W ubiegłym tygodniu nie powiodły się dwie próby osiągnięcia porozumienia. Zjednoczone Emiraty Arabskie zablokowały inicjatywę czołowych producentów – Arabii Saudyjskiej i Rosji. Zakładała ona wzrost wydobycia o 2 mln baryłek dziennie w drugiej połowie br. Strony opowiadające się za takim rozwiązaniem twierdziły, że jest to uzależnione od rewizji produkcji bazowej.

Obecnie inwestorzy mogą się obawiać, że wobec braku porozumienia główni producenci mogą kontynuować produkcję na obecnym poziomie, co może dalej windować ceny ropy naftowej.

Trzy wydarzenie, które mogą wpłynąć na notowania walut

Po piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy, gdzie odnotowano wzrost stopy bezrobocia, dolar amerykański wydaje się nieco tracić na wartości. Euro z kolei próbuje odrabiać straty. Na początku pierwszego tygodnia lipca wspólna waluta utrzymywała się blisko najsłabszych poziomów od początku kwietnia. W czerwcu euro straciło 3,1 proc. w stosunku do dolara, ponieważ gołębie komentarze urzędników EBC kontrastowały z jastrzębim zwrotem amerykańskiej Rezerwy Federalnej na jej ostatnim posiedzeniu. W tym samym czasie perspektywy solidnego ożywienia gospodarczego w Europie nadal były wspierane przez optymistyczne dane gospodarcze, podczas gdy obawy o rozprzestrzenianie się wariantu Delta koronawirusa wzrosły przed kluczowym sezonem wakacyjnym.

Inwestorzy oczekują na protokół FOMC (w środę) i sprawozdanie z posiedzenia polityki monetarnej EBC (w czwartek), aby uzyskać dalsze wyjaśnienia na temat kolejnych kroków w polityce monetarnej.

Dziś z kolei premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ma określić, jak będzie wyglądał ostatni etap planu łagodzenia restrykcji. Prawdopodobnie 19 lipca brytyjski rząd usunie pozostałe ograniczenia spowodowane epidemią, przy czym brytyjski sekretarz ds. mieszkalnictwa Robert Jenrick powiedział, że obowiązujące zasady, takie jak obowiązkowa maska na twarz, staną się kwestią osobistego wyboru.

W czerwcu funt szterling stracił 2,8 proc. w stosunku do dolara amerykańskiego, co było najgorszym miesiącem od września, jako że gołębie stanowisko Banku Anglii kontrastowało z jastrzębią zmianą amerykańskiej Rezerwy Federalnej.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

2 lip 2021 18:15

Dane z USA; etatów przybywa, ale bezrobocie rośnie

2 lip 2021 11:14

Dolar i indeksy na szczytach przed danymi o zatrudnieniu

1 lip 2021 13:08

Najlepszy miesiąc dolara od 2016 r.

30 cze 2021 13:03

Ropa z 50 proc. wzrostem od początku roku

29 cze 2021 12:12

Znakomite nastroje gospodarcze w strefie euro

28 cze 2021 11:17

Gorący tydzień dla rynków

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.