Wydarzeniem numer jeden dla rynków finansowych była dzisiejsza publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy. Choć zwiększyła się liczba etatów w sektorach poza rolnictwem, to stopa bezrobocia w USA wzrosła, co doprowadziło do niejednoznacznego odbioru publikacji.
W amerykańskiego gospodarce przybyło 850 tys. miejsc pracy w czerwcu, co stanowi najsilniejszy wzrost od 10 miesięcy i znacznie przekracza prognozy rynkowe, które zakładały wzrost o 700 tys. miejsc pracy. Znaczący przyrost miejsc pracy w czerwcu odnotowano w sektorze rekreacji i hotelarstwa (343 tys.), edukacji publicznej (230 tys.) i prywatnej (39 tys.), usługach profesjonalnych i biznesowych (72 tys.) czy handlu detalicznym (67 tys.). Mimo to zatrudnienie w sektorze pozarolniczym było niższe o 6,8 mln osób, czyli o 4,4 proc., w stosunku do poziomu sprzed pandemii w lutym 2020 r. Niedobór siły roboczej nadal ciąży na zdolności produkcyjnej, ponieważ wiele firm ma trudności z zatrudnieniem pracowników. Prawdopodobne przyczyny? Rozszerzone zasiłki dla bezrobotnych, bieżące obowiązki związane z opieką nad dziećmi i obawy o zdrowie mogą zniechęcić niektórych pracowników do znalezienia pracy. Aby poradzić sobie z brakiem pracowników, firmy podnoszą płace i świadczenia. Średnie godzinowe zarobki w USA zwiększyły się o 0,3 proc.
Stopa bezrobocia w USA wzrosła w czerwcu do 5,9 proc., a liczba bezrobotnych wzrosła o 168 tys., do 9,48 mln, a zatrudnienie spadło o 18 tys., do 151,60 mln. Współczynnik aktywności zawodowej pozostał na niezmienionym poziomie 61,6 proc. Rynek pracy nadal wykazuje oznaki ożywienia wspieranego przez szersze otwarcie gospodarcze, szybkie tempo szczepień i dotacje rządowe. Jednak pracodawcy w całym kraju skarżą się na trudności z obsadzaniem wolnych stanowisk, powołując się na ciągły niedobór pracowników z powodu zwiększonych świadczeń socjalnych, obaw związanych z zachorowaniem na COVID-19 i znalezieniem opieki nad dziećmi.
W rezultacie powyższych publikacji amerykański indeks S&P 500 oraz Nasdaq osiągnęły najwyższe poziomy w historii, a dolar amerykański reagował w sposób niezdecydowany. Kurs EUR/USD najpierw spadł w stronę 1,1800, następnie wzrósł do 1,1858, aby cofnąć się do 1,1830. Dane z USA nie wpłynęły istotnie na zmianę oczekiwań odnośnie działań Fed w kontekście zmniejszania skali programu skupu aktywów czy podwyżki stóp procentowych planowanej na koniec 2022 lub na początek 2023 r.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.