Giełdy odbijają po chwilowej przecenie

09.07.2021 12:32|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Europejskie akcje i całe indeksy giełdowe notowane były w piątek na zielono, odrabiając część strat z poprzedniej sesji, które zepchnęły DAX 30 do 6-tygodniowych minimów.

Inwestorzy wydają się ponownie skupić się na perspektywach globalnego wzrostu pomimo obaw, że szczyt ożywienia po pandemii już minął. W tym samym czasie wiadomość, że Pfizer i BioNTech opracowują szczepionkę na Covid-19 mającą zwalczać wariant delta, przyniosła ulgę, ponieważ warianty koronawirusa rozprzestrzeniają się na całym świecie, co szkodzi perspektywom gospodarczym. Ponadto ministrowie finansów i bankierzy centralni z G20 spotkają się w piątek w Wenecji, aby omówić reformę podatku dochodowego od osób prawnych i perspektywy ożywienia gospodarczego.

Największe obawy z rynków rozwiniętych mają miejsce w Azji, gdzie japoński Nikkei 225 spadał już trzy sesje z rzędu, obniżając się do prawie 8-tygodniowych minimów i cofając się o ponad 2,6 proc. w ujęciu tygodniowym. Uczestnicy rynku wycofali się w obawie, że globalne rozprzestrzenianie się wariantu delta zatrzyma ożywienie gospodarcze. Japoński rząd zdecydował o wprowadzeniu czwartego stanu wyjątkowego w związku z koronawirusem w Tokio, który będzie obowiązywał przez cały czas trwania Igrzysk Olimpijskich, do 22 sierpnia.

Na rynkach obligacji, lokalne 10-letnie obligacje były na 6-miesięcznych minimach na poziomie 0,026 proc., podczas gdy rentowność 10-letnich obligacji USA była na 5-miesięcznych minimach na poziomie 1,341 proc. Wskaźnik PMI dla sektora usług w Japonii wyniósł w czerwcu 48 pkt, co oznacza 17. miesiąc spadku z rzędu.

Na rynku ropy naftowej, która w tym tygodniu odnotowała spadkową korektę, pojawiło się lokalne odbicie ceny. Kontrakty terminowe na ropę Brent wzrosły o ponad 0,5 proc. ze względu na większy od oczekiwań spadek zapasów. Raport EIA pokazał, że zapasy w USA spadły o więcej niż oczekiwane 6,866 mln baryłek w tygodniu zakończonym 2 lipca, co jest siódmym z rzędu tygodniem spadków. Mimo to Brent jest na dobrej drodze, by zakończyć tydzień ze spadkiem ceny o ok. 2 proc. W znacznej mierze mogły o tym decydować wtorkowe spadki, które były efektem obaw o to kraje OPEC+ zaczną uwalniać produkcję surowca na własną ręką, ponieważ na drodze do wypracowania wspólnego stanowiska stanęły rozbieżności między Arabią Saudyjską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

8 lip 2021 12:19

Inwestorzy odwracają się od ryzykownych aktywów

7 lip 2021 12:21

Inwestorzy widzą koniec szybkiego wzrostu?

6 lip 2021 11:07

Gorąco na rynku ropy naftowej

5 lip 2021 11:35

Decyzja OPEC już dziś?

2 lip 2021 18:15

Dane z USA; etatów przybywa, ale bezrobocie rośnie

2 lip 2021 11:14

Dolar i indeksy na szczytach przed danymi o zatrudnieniu

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.