EBC i RPP utrzymują ten sam kierunek

09.07.2021 17:12|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Z opublikowanych protokołów po ostatnich posiedzeniach Europejskiego Banku Centralnego oraz Narodowego Banku Polskiego wynika, że jest jeszcze zbyt wcześnie na decyzje o zmianach w parametrach polityki monetarnej.

Członkowie EBC dyskutowali nad ograniczeniem stymulacji podczas ostatniego posiedzenia polityki monetarnej w czerwcu. Doszli do wniosku, że warunki finansowania są zbyt kruche, by pozwolić na znaczące zmniejszenie tempa zakupów bez ryzyka niekontrolowanego wzrostu rentowności – wynika z protokołu posiedzenia.

W rezultacie spowolnienie tempa zakupów na kolejny kwartał zostało uznane za niewłaściwe. EBC zaznaczył, że jeśli perspektywy wzrostu i inflacji ulegną poprawie, zakupy aktywów powinny zostać nieco ograniczone. Padło jednocześnie ostrzeżenie, że nawet zwiększenie zakupów aktywów może być uzasadnione, jeśli inflacja nie spełni oczekiwań.

Na czerwcowym posiedzeniu EBC pozostawił politykę monetarną bez zmian, oczekując, że zakupy netto w ramach PEPP w nadchodzącym kwartale będą nadal prowadzone w znacznie wyższym tempie niż w pierwszych miesiącach roku. Bank podwyższył również prognozy PKB na lata 2021 i 2022 do odpowiednio 4,6 i 4,7 proc.

Jeśli zatem doszłoby jeszcze do zmiany celu inflacyjnego EBC, jak wynikało z rynkowych doniesień w tym tygodniu, to stopy procentowe w Eurolandzie mogłoby się nie zmieniać jeszcze przez długie lata. Tym samym euro może być w kolejnych miesiącach czy kwartałach jedną z najsłabszych walut ze względu na oczekiwania rynku stopy procentowej.

Ten przekaz nie pomoże złotemu

W Polsce Rada Polityki Pieniężnej mimo relatywnie wysokiej inflacji odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 15 pkt bazowych. Jak wynika z opublikowanego protokołu, większość członków Rady oceniała, że jeżeli utrzyma się niepewność dotycząca przebiegu pandemii i – w efekcie – przyszłej koniunktury, a wzrost inflacji powyżej celu będzie wynikał z oddziaływania czynników pozostających poza kontrolą polityki pieniężnej, to wskazane będzie utrzymywanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie także w najbliższym czasie.

Zdaniem członków RPP zacieśnienie warunków monetarnych w reakcji na kształtowanie się inflacji powyżej celu inflacyjnego, które jest wynikiem wystąpienia negatywnych szoków podażowych i czynników regulacyjnych, nie ograniczyłoby dynamiki cen w 2021 r. Mogłoby natomiast zahamować proces odbudowy aktywności gospodarczej po jej silnym spadku w wyniku pandemii – czytamy na stronie internetowej nbp.pl

Dla złotego może nie być to najlepsza wiadomość, ponieważ ogranicza oczekiwania na podwyżki stóp procentowych w Polsce. To z kolei może wywierać presję podażową na polską walutę, która w tym tygodniu zdawała się systematycznie tracić na wartości. Dolar był najdroższy od kwietnia 2021 i kosztował 3,84 zł. Polska waluta zdawała się tracić również do euro, funta czy szwajcarskiego franka.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

9 Jul 2021 12:32

Giełdy odbijają po chwilowej przecenie

8 Jul 2021 12:19

Inwestorzy odwracają się od ryzykownych aktywów

7 Jul 2021 12:21

Inwestorzy widzą koniec szybkiego wzrostu?

6 Jul 2021 11:07

Gorąco na rynku ropy naftowej

5 Jul 2021 11:35

Decyzja OPEC już dziś?

2 Jul 2021 18:15

Dane z USA; etatów przybywa, ale bezrobocie rośnie

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.