Europejski Bank Centralny zapowiedział pierwszą od 2003 r. rewizję strategii. Obejmie ona cel inflacyjny na poziomie 2 proc. w średnim okresie, w porównaniu do wcześniejszych celów poniżej, ale blisko 2 proc. oraz uwzględnienie kwestii zmian klimatycznych w operacjach polityki pieniężnej.
Na posiedzeniu 22 lipca EBC dokona przeglądu swoich wytycznych, aby dostosować je do nowej strategii – zapowiedziała Christine Lagarde, szefowa tej instytucji, w wywiadzie telewizyjnym dla agencji Bloomberg.
Lagarde dała m.in., że EBC będzie nadal utrzymywał zrównoważone warunki finansowe i wspierał gospodarkę. Nie nadszedł jeszcze czas, aby mówić o strategii wyjścia z luźnej polityki monetarnej i jej normalizacji. Co więcej, program PEPP, czyli pandemicznego awaryjnego programu skupu aktywów, nie zostanie zakończony, tylko po pewnym czasie zmodyfikowany. To z kolei może oznaczać jeszcze lata działań EBC na rynku oraz niezwykle niskich stóp procentowych w eurolandzie. Wszystko to może wywierać presję na euro, co wiązałoby się z brakiem perspektyw wzrostu oprocentowania wspólnej waluty, przynajmniej w najbliższych kwartałach.
Rynek oczekuje tymczasem informacji na temat zmniejszania programu skupu aktywów prowadzonego przez Rezerwę Federalną, czyli tzw. taperingu. Jerome Powell, szef Fed, w tym tygodniu wystąpi w Kongresie. Inwestorzy mogą spodziewać się, że przy tej okazji, padną jakieś informacje na ten temat. Jeśli okaże się, że USA idą w stronę normalizacji polityki monetarnej, a strefa euro nie, to może czekać nas wielomiesięczny okres przewagi dolara nad wspólną europejską walutą. Na taki scenariusz mogą pozycjonować się zarówno inwestorzy zarządzający funduszami (kat. managed money), jak funduszami lewarowanymi (kat. leverage funds) – wynika z raportów COT publikowanych przez komisję CFTC.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.