Inwestorzy na rynku walutowym zastanawiają się, kto i jak szybko zacznie podnosić stopy procentowe. Z reguły i w teorii bywa tak, że im szybsze wprowadzenie i kontynuacja podwyżek, tym prędzej waluta tego kraju może zyskiwać na wartości. Po dzisiejszej informacji Banku Centralnego Nowej Zelandii, czyli RBNZ, inwestorzy zauważyli, że to właśnie tam może istnieć szansa wzrostu oprocentowania waluty.
W rezultacie dolar nowozelandzki (NZD) zdaje się dziś liderem wzrostów. I o poranku zwyżkuje wobec USD o ponad 1 proc. Co zrobił bank centralny, że tak zachęcił inwestorów do kupna dolara nowozelandzkiego?
Pierwszy krok przed podwyżką?
Otóż RBNZ podjął decyzję o wstrzymaniu dodatkowych zakupów aktywów w ramach programu Large Scale Asset Purchase do 23 lipca. Oznacza to koniec prowadzonego programu QE, czyli tzw. luzowania ilościowego, co zostało odebrane jako pierwszy krok wykonany przed możliwą podwyżką stóp procentowych, która może mieć miejsce jeszcze w tym roku. RBNZ utrzymał jednocześnie stopę kasową na rekordowo niskim poziomie 0,25 proc.
Decydenci zauważyli, że pewne bodźce monetarne pozostają niezbędne, ale ich poziom może zostać zmniejszony, aby zminimalizować ryzyko nieosiągnięcia celów w zakresie cen konsumpcyjnych i zatrudnienia w średnim okresie. Zagrożeniem dla scenariusza szybkiej podwyżki stóp w Nowej Zelandii jest z kolei wzrost nowych przypadków zakażenia wariantem Delta koronawirusa w rejonie Azji i Pacyfiku, co grozi spowolnieniem ożywienia gospodarczego. W Sydney w Australii przedłużono lockdown o kolejne dwa tygodnie.
Spośród innych walut, gdzie również rynek zdaje się widzieć podwyżki stóp, wyróżniają się funt brytyjski oraz dolar amerykański. Zdaniem rynku stopy procentowej oprocentowanie GBP może wzrosnąć w rok o prawie 20 pkt bazowych, zaś USD o prawie 10 pkt bazowych.
Wydarzenia dnia z potencjałem wpływu na dolara
Wczoraj zaskoczyły dane o inflacji z USA, które mogły pomóc USD. W czerwcu 2021 r. inflacja bazowa wzrosła o 4,5 proc., a inflacja CPI o 5,4 proc. wobec czerwca 2020. Jest to głównie efekt wzrostu cen surowców energetycznych, usług transportowych oraz używanych samochodów (wzrost cen o 45 proc. r/r), z czego może się dziś tłumaczyć szef Rezerwy Federalnej Jerome Powell.
Prezes Fed przedstawi półroczny raport na temat polityki monetarnej przed Komisją do spraw Usług Finansowych Izby Reprezentantów, co wydaje się dziś kluczowym wydarzeniem dnia. Wystąpienie zaplanowane jest na godz. 18, ale już wcześniej mogą pojawić się zapiski z tego wystąpienia i jego treść, na co może reagować dolar amerykański oraz indeksy giełdowe.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.