Taiwan Semiconductor (TSMC), czyli największy producent półprzewodników na świecie, kontroluje 62 proc. Rynku oraz ponad 90 proc. produkcji zaawansowanych chipów o wielkości 7 nm i mniejszych. Jest również głównym dostawcą dla gigantów AI, takich jak Apple, Nvidia czy AMD. Te chipy są kluczowe dla nowoczesnej technologii, zwłaszcza w rozwoju sztucznej inteligencji. Firma opublikowała wyniki finansowe za III kwartał, które przewyższyły oczekiwania analityków i samej spółki. Przyjrzyjmy się bliżej wnioskom z tego raportu.
Spis treści:
Rozwój AI przyspiesza
TSMC przy swojej silnej pozycji zanotowało wzrost sprzedaży o 39 proc. r/r, a zysk netto wzrósł o 54,2 proc. r/r. Głównym motorem tego wzrostu był rozwój sektora sztucznej inteligencji i smartfonów, które wymagają bardziej specjalistycznych chipów sprzedawanych z wyższą marżą. Dzięki temu marża zysku operacyjnego wzrosła do 47,8 proc. z 41,5 proc. rok wcześniej. Spółka utrzymuje niski poziom zadłużenia – dług stanowi jedynie 16 proc. aktywów – i skutecznie wykorzystuje kapitał, osiągając 33,4 proc. rentowności kapitałów własnych (ROE).
Źródło: Raport kwartalny TSMC
W III kw. br przychody TSMC wzrosły o 12,8 proc. kw/kw, napędzane popytem na smartfony i technologie AI, zwłaszcza 3 nm i 5 nm. Technologie 3 nm stanowiły 20 proc. przychodów, 5 nm – 32 proc., a 7 nm – 17 proc. Zaawansowane technologie (7 nm i poniżej) generowały 69 proc. przychodów. Centra danych (HPC) i smartfony odpowiadały za 51 proc. i 34 proc. przychodów. Geograficznie 71 proc. przychodów pochodziło z Ameryki Północnej, a 11 proc. z Chin. Tutaj warto też wspomnieć, że rozwój Chin w technologii AI jest znacząco blokowany przez Stany Zjednoczone. Przykładem tego może być ostatni raport kwartalny producenta maszyn do litografii, niezbędnych w procesie produkcji półprzewodników ASML. Chiny mają w tym segmencie aż 47-procentowy udział w sprzedaży. Z powodu amerykańskich ograniczeń eksportowych na zaawansowane technologie udział ten ma jednak spaść do 20 proc. w 2025 r. Ta informacja wywołała wyprzedaż akcji holenderskiego producenta, które spadły już o 38 proc. od swoich szczytów.
Źródło: Conotoxia MT5, ASML-NL, Daily
Ciężka sytuacja konkurencji TSMC
Obecnie TSMC wydaje się bezkonkurencyjne w produkcji najbardziej zaawansowanych technologicznie chipów (7 nm i mniej). Dotychczas obawy o rosnącą konkurencję pochodziły głównie z Chin oraz od firmy Intel. Jednak ograniczenia w dostępie do technologii dla Chin oraz poważne problemy finansowe Intela sprawiają, że TSMC pozostaje jeszcze bardziej dominujące, co daje mu przewagę technologiczną nad konkurencją na ok. 5 najbliższych lat. Z tego też względu akcje TSMC w handlu przedsesyjnym rosną o prawie 10 proc.
Źródło: Tradingview
Grzegorz Dróżdż, CIIA, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.