Tether wypiera wątpliwości o swojej stabilności, ale czy jest to wystarczające dla rynku?

15.05.2023 10:42|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

W opublikowanym 9 marca raporcie audytorskiej firmy BDO znajdujemy wyniki rewizji rachunków spółki Tether Limited. W opiniach BDO stwierdza, że rachunki są zgodne z międzynarodowymi standardami audytu, zwracając jednocześnie uwagę na istotne ryzyko związane z trzymaniem stablecoinów Tether. Raport wykazuje, że Tether utrzymuje odpowiednie rezerwy walutowe, aby pokryć wartość wszystkich wyemitowanych tokenów. Pojawiają się głosy sceptyczne wobec tej opinii. 

Na początek kilka słów sceptycyzmu

Jak podkreśla Jeff John Roberts z FORTUNE, stablecoin Tether (USDT) wydaje się mieć tajemniczą historię związanych z nią praktyk biznesowych i księgowych. Mimo że jego kapitalizacja wynosi 82 miliardy dolarów, Tether jest uważana za spółkę niepewną i niepokojącą. W wydanym przez firmę raporcie audytorskim przedstawia swoje finanse jako w dobrej kondycji, przekonując, że posiada więcej aktywów niż zobowiązań. Jednak z uwagi na tajemniczą i podejrzaną historię firmy, raport ten budzi wiele pytań i wątpliwości. Przykładowe pytania, które zadaje Roberts: 

  • Dlaczego firma zamiast przeprowadzenia pełnego audytu wydała jedynie raport assurance report" (raport zewnętrzny na zlecenie)?
  • Dlaczego korzysta z nieznanej firmy audytorskiej z Włoch, zamiast z renomowanej firmy doradczej i audytorskiej?
  • Pojawiają się również pytania o to, dlaczego firma korzysta ze złota (może być to powiązane z jej kryptowalutą opartą na złocie) i bitcoina jako swoich rezerw, skoro jej kryptowaluta miała być wspierana wyłącznie przez dolary amerykańskie.

Roberts podkreśla, że w tradycyjnym świecie finansowym takie nieprawidłowości budziłyby podejrzenia wśród inwestorów, którzy zaczęliby pozbywać się swoich aktywów na rzecz bezpieczniejszych. Jednak w kryptowalutach reguły są inne i ludzie zdają się akceptować stabilność Tethera, bez względu na podejrzenia dotyczące rachunkowości.

Przeprowadzająca raport BDO Italia wydaje się jednak bardziej wiarygodna niż, podaje to Roberts, gdyż jest częścią międzynarodowej sieci firm BDO z siedzibą w Belgii. BDO to jedna z największych na świecie sieci firm audytorskich i doradczych, zrzeszająca ponad 100 tys. pracowników w ponad 160 krajach.

BDO Italia oferuje swoje usługi klientom z różnych prywatnych i publicznych sektorów gospodarki, m.in. energetycznego i przemysłowego. Firma twierdzi, że zapewnia kompleksowe podejście do problemów swoich klientów, a jej usługi są dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej firmy.

Czego dowiadujemy się z raportu?

Raport opublikowany przez firmę audytorską BDO dotyczy rewizji rachunków spółki Tether Limited związanych z emisją stablecoinów Tether (USDT). Wg stanu na 1 marca br. Tether posiadał aktywa o wartości 81,8 miliarda dolarów oraz 79,3 miliarda dolarów w kryptowalucie Tether. Nowe zaświadczenie wskazuje, że aktywa Tether składają się między innymi z 53 miliardów dolarów w bonach skarbowych USA, 7,5 miliarda dolarów w pożyczkach typu overnight zabezpieczonych bonami skarbowymi, 7,4 miliarda dolarów w funduszach rynku pieniężnego, a tylko 481 milionów dolarów w gotówce i depozytach bankowych. Tether ma również 3,4 miliarda dolarów w złocie i 1,5 miliarda dolarów w bitcoinie. Tether ogłosił wcześniej swoją intencję wyeliminowania z portfela ilości zabezpieczonych pożyczek i redukcji ich do zera w 2023 r. Tether twierdzi również, że odnotował aż 1,4 miliarda dolarów netto zysku w pierwszym kwartale tego roku, co dało nadwyżkę 2,44 miliarda dolarów aktywów netto. Poza tym zauważalny jest spadek ilości gotówki i depozytów bankowych, z ok. 5,3 miliarda dolarów w grudniowym zaświadczeniu do zaledwie 481 milionów dolarów w marcu. Według danych THE BLOCK Tether stanowi obecnie aż 45,7 proc. udziału w rynku głównych stablecoinów. Zaraportowane zyski zdają się wynikać z ciągłego wzrostu kapitalizacji tej kryptowaluty od lipca ubiegłego roku. Mimo to całkowita kapitalizacja stablecoinów nieustannie zdaje się topnieć z miesiąca na miesiąc, zmniejszając tym bazę monetarną dla całego rynku kryptowalutowego, co zdaje się zmniejszać potencjał do wzrostów dla tego rynku.

Źródło: https://www.theblock.co/data/decentralized-finance/stablecoins

Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, CAI, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.18% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

12 maj 2023 9:18

Rekordowe upały w Azji południowo-wschodniej. Jakie mogą mieć wpływ na rynki?

10 maj 2023 10:11

Polska dołącza do innych krajów, nabywców złota. Czy kruszec może zyskiwać na wartości?

9 maj 2023 11:00

Legenda inwestycyjna Carl Icahn pod presją po publikacji raportu Hindenburg Research, czyli jak reputacja przesłoniła rzeczywistość

8 maj 2023 15:37

Apple uruchomił konto oszczędnościowe – czym się kierował i jakie mogą być kolejne kroki?

4 maj 2023 15:20

Przeceny na rynku akcji – czy to szansa na złapanie okazji?

28 kwi 2023 12:31

Wzrost PKB kwartał do kwartału w USA okazał się mniejszy niż się spodziewano. Co to oznacza dla FED-u?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.