Wzrost PKB kwartał do kwartału w USA okazał się mniejszy niż się spodziewano. Co to oznacza dla FED-u?

28.04.2023 12:31|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

27 kwietnia opublikowano oficjalny odczyt PKB dla Stanów Zjednoczonych. Okazało się, że wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale 2023 roku był niższy, niż oczekiwano. Ostatni kwartał 2022 roku odnotował wzrost PKB na poziomie 2,6%. Po następnym kwartale spodziewano się mniejszego tempa wzrostu, jednak wynik okazał się być jeszcze mniejszy. Wyniósł on zaledwie 1,1% w pierwszym kwartale tego roku, zaś prognozy ekspertów były szacowane na 2%. Bank Centralny Stanów Zjednoczonych oczywiście bierze pod uwagę takie wskaźniki makroekonomiczne. 

Relacje między produkcją a podażą pieniądza

PKB to po prostu wartość dóbr i usług wyprodukowanych w danej gospodarce. Podaż pieniądza to liczba jednostek środka płatniczego, która krąży w tej gospodarce. Przy danej podaży pieniądza, im więcej wyprodukowanych dóbr i usług, tym większa siła nabywcza tego pieniądza. Ponieważ to podaż pieniądza obejmuje więcej rzeczy, za które się nią płaci. Analogicznie, zmniejszenie liczby wyprodukowanych dóbr i usług oznacza, że na każdego dolara przypada mniej dóbr i usług, a więc oznacza to inflację. Należy jednak pamiętać, że podaż pieniądza nie jest stała i ten czynnik może nie być tak bardzo widoczny na pierwszy rzut oka.

Choć wzrost PKB okazał się słabszy od oczekiwań, w USA nie zarejestrowano jeszcze oficjalnej recesji. Obecnie inflacja za ubiegły miesiąc w USA mierzona wskaźnikiem CPI  (indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych) wynosi 5% rocznie, z kolei 10 maja ma zostać opublikowany odczyt inflacji za kwiecień, która prognozowana jest na poziomie 5,2% rocznie.


Źródło; Tradingeconomics.com

Czym kieruje się FED?

Współczesny paradygmat polityki monetarnej opiera się na założeniu, że z jednej strony w celu zbicia inflacji prowadzi się restrykcyjną politykę monetarną polegającą na zwiększaniu stóp procentowych, redukcji emisji pieniądza, zmniejszeniu jego podaży, zaś z drugiej strony obniżka stóp procentowych w ramach przeciwnej do niej ekspansywnej polityki monetarnej ma służyć stymulacji gospodarki, tj. zwiększeniu PKB w krótkim terminie, za co ceną ma być bodziec inflacyjny, który może być odczuwalny w późniejszym terminie.

Jaką decyzję podejmie FED, będzie najprawdopodobniej zależało od tego, jaki cel będzie bardziej priorytetowy. Czy będzie to maksymalizacja PKB, czy dalsze zbijanie inflacji? Należy zaznaczyć, że standardowy cel inflacyjny na świecie to 2% rocznie. Stany Zjednoczone jeszcze go nie osiągnęły, a jeśli prognoza na 5,2% się ziści, to wręcz oddalą się od tego celu. O tym, jakie będą dalsze decyzje Rezerwy Federalnej, mogą przesądzić publikowane 10 maja odczyty inflacji według wskaźnika CPI. Odczyt aktualnych danych dał bankierom centralnym powód, by skłaniać się do postawy gołębia, jednak obecny poziom inflacji, póki co, daje powody do utrzymywania postawy jastrzębia.

 

Paweł Szarmach, MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.18% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

27 Apr 2023 14:25

Plan przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft jest zagrożony, ponieważ regulatorzy blokują transakcję: co dalej?

27 Apr 2023 10:28

Na co warto zwrócić uwagę przed inwestycją i jakich błędów nie popełniać na przykładzie największych inwestorów

26 Apr 2023 12:08

Ostateczny przewodnik po korelacjach dla wszystkich klas aktywów

25 Apr 2023 14:41

Czy Warren Buffett nie ufa bankom?

24 Apr 2023 16:20

Jak zmieniły się oczekiwania względem stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych oraz jaki może mieć to wpływ na rynki finansowe?

21 Apr 2023 15:03

W co warto zainwestować w 2023 roku? ETF-y, które przynoszą zyski pomimo spadającej inflacji i spowolnienia gospodarczego

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.