Plan przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft jest zagrożony, ponieważ regulatorzy blokują transakcję: co dalej?

27.04.2023 14:25|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Wczoraj (26.04) dowiedzieliśmy się, że Brytyjska Komisja ds. Konkurencji i Rynków (CMA) zablokowała przejęcie Activision Blizzard przez firmę Microsoft za 69 mld USD z obawy, że zaszkodziłoby to konkurencji w branży gier w chmurze. Regulatorzy uważają, że tytuły Activision, takie jak Call of Duty, wzmocniłyby przewagę Microsoftu nad rywalami usługi grania w chmurze, zagrażając wzrostowi w tym sektorze. Firmy planują odwołać się od decyzji. Może to jednak uniemożliwić zawarcie umowy, jeśli Microsoft nie wygra apelacji. Przejęcie Activision zdaje się, że ma kluczowe znaczenie dla planów Microsoftu na przyszłość, a tytuły takie jak World of Warcraft i Overwatch są ważne dla konkurencyjnej oferty giganta usług gier w chmurze. Czego możemy spodziewać się w przyszłości?

Wpływ decyzji na akcje Activision Blizzard

W wyniku tej decyzji akcje Activision Blizzard spadły o 11,5 proc. Martin Yang, starszy analityk Emerging Technologies and Services, w wywiadzie dla Yahoo Finanse uważa, że ​​Microsoft nadal będzie próbował osiągnąć porozumienie, ale proces odwoławczy może trwać od roku do dwóch lat. Yang twierdzi również, że argument CMA o korzyściach Microsoftu z ekskluzywności gier Activision Blizzard na własnej platformie chmurowej jest mało przekonujący, ponieważ rynek usług chmurowych dla gier jest wciąż stosunkowo mały i nie ma wystarczających danych. Yang uważa, że jeśli umowa zostanie całkowicie zerwana, akcje Activision Blizzard będą nadal zdrowe, ale inwestorzy z pewnością zmienią swoje podejście do dużych wydawców, takich jak Take Two i EA. Yang twierdzi, że ​​jednym z największych wydarzeń dla Activision Blizzard w najbliższej przyszłości będzie czerwcowa premiera gry "Diablo IV". Aktualnie trwają procesy regulacyjne w UE i USA. Federalna Komisja Handlu w USA jest pozywającym do zablokowania tej transakcji. Microsoft zapowiedział apelację od decyzji brytyjskiego regulatora i nazwał ją dyskryminującą dla innowacji technologicznych i inwestycji w Wielkiej Brytanii.

Trzeba pamiętać, że inwestycja w Activision Blizzard z perspektywy inwestycyjnej przypominać może wystawienie opcji kupna, co oznacza możliwość ograniczonego zysku przy nieograniczonej stracie (do ceny przejęcia 95 USD na akcję). Zakończenie procesu przejęcia do końca ubiegłego roku okazało się niemożliwe. Mimo to szansa na to, że żaden z 13 regulatorów nie wyrazi sprzeciwu, wydawała się mała. Do tej pory jednak udawało się osiągnąć porozumienia poprzez podpisywanie umów z konkurentami Microsoftu. Niemniej jednak dalej akcje Activision Blizzard zdają się mieć ograniczony górny potencjał do wzrostu, jedynie znacznie oddalony w czasie. Zdaje się, że może to odstraszać inwestorów w średnim terminie.

Źródło: Conotoxia MT5, Blizzard, Daily

Dlaczego akcje Microsoftu rosną?

Po ogłoszeniu decyzji CMA oraz lepszych od oczekiwań wyników za I kwartał br. akcje Microsoftu wzrosły o 7,2 proc., zbliżając się tym do swoich historycznych szczytów. Zdaje się, że inwestorzy odebrali oddalenie w czasie bądź anulowanie przejęcia jako możliwość wykorzystania tych środków do rozwoju obecnie najbardziej rozwijającego się segmentu spółki, czyli sztucznej inteligencji. Z drugiej strony możliwe przesunięcie przejęcia w czasie po ustalonej cenie daje możliwość zakupu Activision Blizzard, które może się jeszcze bardziej rozwinąć po niezmienionej cenie. Ciężko jednak na ten moment wróżyć, co zrobi gigant technologiczny. Zdaje się być to zależne od potencjału, który dałoby to przejęcie oraz planami na nie.

Źródło: Conotoxia MT5, Microsoft, Daily



Grzegorz Dróżdż, CAI, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.18% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

27 kwi 2023 10:28

Na co warto zwrócić uwagę przed inwestycją i jakich błędów nie popełniać na przykładzie największych inwestorów

26 kwi 2023 12:08

Ostateczny przewodnik po korelacjach dla wszystkich klas aktywów

25 kwi 2023 14:41

Czy Warren Buffett nie ufa bankom?

24 kwi 2023 16:20

Jak zmieniły się oczekiwania względem stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych oraz jaki może mieć to wpływ na rynki finansowe?

21 kwi 2023 15:03

W co warto zainwestować w 2023 roku? ETF-y, które przynoszą zyski pomimo spadającej inflacji i spowolnienia gospodarczego

20 kwi 2023 9:32

Dolar coraz szybciej traci status rezerwy. Co to może oznaczać dla rynków?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.