3 maja br. FOMC może ogłosić ostatnią w bieżącym cyklu podwyżkę stóp procentowych w USA. Zgodnie z marcowym odczytem inflacja zrównała się z ich poziomem, a przez zaledwie dwa miesiące oczekiwania co do wysokości stóp procentowych mogły się zmienić o 180 stopni.
Źródło: Tradingeconomics
Czy to ostatnia podwyżka?
CME FedWatch Tool to narzędzie opracowane przez Chicago Mercantile Exchange (CME) służące do monitorowania ruchów stóp procentowych Rezerwy Federalnej (Fed) w USA. Narzędzie to wykorzystuje ceny instrumentów (np. kontraktów futures) rynku terminowego, aby oszacować prawdopodobieństwo podwyżki lub obniżki stóp procentowych przez Fed. Obecnie przewiduje się z 85-proc. prawdopodobieństwem, że na najbliższym posiedzeniu zobaczymy podwyżkę o 25 pkt bazowych.
Źródło: CME FedWatch Tool
Co ciekawe, obecnie rynek oczekuje, że będzie to ostatnia podwyżka stóp procentowych. A z aż 38-proc. prawdopodobieństwem oczekuje się pierwszej obniżki we wrześniu lub listopadzie br.
Źródło: CME FedWatch Tool
Wygląda na to, że oczekiwany poziom stóp procentowych powyżej 5 proc. utrzymywał się od 2 miesięcy. Po tym okresie prawdopodobieństwo utrzymania się tych stóp powyżej tego poziomu na koniec bieżącego roku spadło do zera w połowie marca. Powodem takiego obrotu spraw mogły być wcześniej wspomniane niższe od oczekiwań odczyty inflacji. Mogło to dodatkowo spowodować spadek utrzymującej się od ponad 9 miesięcy ujemnej rentowności obligacji długoterminowych względem krótkoterminowych.
Źródło: CME FedWatch Tool
Co na to rynki finansowe?
Obecnie głównym indeksem, który może mocno odczuwać negatywny wpływ wysokich stóp procentowych, jest Nasdaq (US100), indeks spółek technologicznych. Jeśli Fed zmieni swoją politykę monetarną, to wydaje się, że spółki mocno uzależnione od dopływu kapitału będą mogły odetchnąć z ulgą. Szczególnie ważne dla tego rynku wydają się: czwartkowe odczyty PKB Stanów Zjednoczonych oraz piątkowy odczyt inflacji bazowej z tej gospodarki. Odczyt PKB poniżej oczekiwań przy wyższym spadku inflacji mógłby zachęcić Fed do szybszych obniżek stóp, co mogłoby być korzystne dla indeksu.
Źródło: Conotoxia MT5, US100, Daily
Potencjalny spadek stóp procentowych może wpływać na osłabienie dolara amerykańskiego. Jak wspomnieliśmy, w marcu br. zmieniły się oczekiwania dotyczące podwyżek stóp procentowych przez Fed, co mogło wpłynąć na notowania euro czy funta w relacji do USD. Obecnie realne stopy procentowe (stopy procentowe pomniejszone o inflację) dla gospodarek wymienionych walut wynoszą kolejno minus 5 proc. i minus 6,15 proc., tymczasem w USA są one na poziomie zbliżonym do zera. To może stanowić silny czynnik dla dalszych podwyżek w wymienionych gospodarkach europejskich przy jednocześnie spekulowanym pierwszym spadku w USA. Z tego też względu średnioterminowo wymienione pary walutowe zdają się mieć silne podłoże do kontynuowania wzrostów.
Źródło: Conotoxia MT5, GBPUSD, Daily
Grzegorz Dróżdż, CAI, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.18% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.